IHSA State Cross Country Championships

November 07, 2015


Results By River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys 1A

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

1

(< 5)

707

Jon Davis Fithian (Oakwood) [Coop]

13:59.23

4:40/M

Sr

 

2

1

664

Andrew Warnes Tolono (Unity)

14:45.00

4:55/M

Sr

 

3

2

599

Brayden Hamblen Rock Falls

14:51.16

4:57/M

Jr

 

4

3

616

Marcus Skinner Shelbyville

14:55.33

4:58/M

Sr

 

5

4

496

Matt Stelmasek Johnsburg

14:56.37

4:59/M

Sr

 

6

(< 5)

700

Cory Landon Carlinville

14:56.65

4:59/M

Sr

 

7

(< 5)

721

Tyler Johnson Pleasant Plains

14:57.24

4:59/M

Sr

 

8

5

658

Getch Eisenmenger Tolono (Unity)

14:58.63

4:59/M

Sr

 

9

6

417

Hunter Cobbley El Paso (E.P.-Gridley)

14:58.68

4:59/M

Sr

 

10

7

661

Alex Morris Tolono (Unity)

15:01.85

5:00/M

Sr

 

11

8

657

Dawson Dodds Tolono (Unity)

15:05.97

5:02/M

Sr

 

12

(< 5)

704

Sirlaurence King Chicago (Leo)

15:07.23

5:02/M

Sr

 

13

(< 5)

722

Skyler Yunk Poplar Grove (North Boone)

15:08.22

5:03/M

Sr

 

14

9

665

Austin Woodard Tolono (Unity)

15:08.47

5:03/M

Sr

 

15

10

607

Seth Williams Rock Falls

15:08.66

5:03/M

Sr

 

16

(< 5)

709

Rolando Aguilar Kewanee (H.S.)

15:11.24

5:04/M

Sr

 

17

11

590

Noah Tennison Robinson

15:12.93

5:04/M

Sr

 

18

12

461

Matt Osmulski Elmwood [Coop]

15:14.78

5:05/M

Sr

 

19

13

621

Brennan Guido St. Joseph (S.J.-Ogden)

15:16.39

5:05/M

Sr

 

20

(< 5)

695

Logan Halll Arthur (A.-Lovington-Atwood-Ha

15:19.05

5:06/M

So

 

21

14

460

Derek McCoy Elmwood [Coop]

15:20.16

5:07/M

Jr

 

22

(< 5)

720

Jonah Coyle Peoria (P. Christian)

15:20.45

5:07/M

Fr

 

23

15

539

Alex Helmuth Monticello

15:21.49

5:07/M

So

 

24

16

623

Justin Phillips St. Joseph (S.J.-Ogden)

15:28.59

5:09/M

Jr

 

25

17

541

Zach Mesplay Monticello

15:30.13

5:10/M

Sr

 

26

18

482

Charlie Parrish Freeburg

15:32.84

5:11/M

So

 

27

(< 5)

726

Kort McClellan Toledo (Cumberland)

15:37.93

5:12/M

Fr

 

28

(< 5)

696

Wyatt McIntyre Athens [Coop]

15:38.18

5:13/M

So

 

29

19

481

Alex Mack Freeburg

15:39.23

5:13/M

Jr

 

30

20

614

Tyler Pasley Shelbyville

15:39.49

5:13/M

Jr

 

31

(< 5)

697

Tanner Chada Aurora (A. Christian)

15:42.24

5:14/M

Jr

 

32

(< 5)

719

Nick Porter Paxton (P.-Buckley-Loda)

15:43.19

5:14/M

Sr

 

33

21

617

Ryan Skowronski Shelbyville

15:44.02

5:15/M

So

 

34

(< 5)

725

Christopher Collet Seneca

15:44.25

5:15/M

Fr

 

35

22

421

Andy Layden El Paso (E.P.-Gridley)

15:44.84

5:15/M

Jr

 

36

23

644

Chris Ahlers Sterling (Newman Central Catho

15:46.31

5:15/M

Jr

 

37

24

615

Jordan Sieger Shelbyville

15:47.57

5:16/M

Jr

 

38

25

488

Tim Bertulis Johnsburg

15:49.70

5:16/M

So

 

39

(< 5)

715

Grady Wilkinson Mt. Carmel

15:53.10

5:18/M

Jr

 

40

26

620

Austin Earp St. Joseph (S.J.-Ogden)

15:53.35

5:18/M

Sr

 

41

(< 5)

702

Harrison Thomas Carterville

15:54.05

5:18/M

Sr

 

42

27

405

Owen Habeger Chillicothe (Illinois Valley C

15:54.33

5:18/M

So

 

43

28

371

Josh Nehmer Beecher

15:56.48

5:19/M

Sr

 

44

29

375

Nathan Swanson Beecher

15:57.20

5:19/M

Sr

 

45

(< 5)

717

Jacob Schwankhaus Okawville

15:58.33

5:19/M

Sr

 

46

30

512

Lucas Booher Liberty

15:58.87

5:19/M

Jr

 

47

31

491

Dominic Miraldi Johnsburg

15:59.21

5:20/M

Sr

 

48

32

627

Ross Smetzer St. Joseph (S.J.-Ogden)

16:00.23

5:20/M

Sr

 

49

(< 5)

693

James Blackburn Amboy [Coop]

16:00.39

5:20/M

Sr

 

50

(< 5)

706

Jacob Maquet Fairbury (Prairie Central)

16:00.52

5:20/M

So

 

51

(< 5)

699

Nolan Kreipe Carlinville

16:02.17

5:21/M

Sr

 

52

(< 5)

694

Tommy Lowry Arlington Heights (Christian L

16:03.26

5:21/M

Jr

 

53

33

430

Andrew Dobrescu Elgin (Harvest Christian Acade

16:04.25

5:21/M

So

 

54

(< 5)

711

Gary Cates Mackinaw (Deer Creek-M.)

16:04.79

5:21/M

So

 

55

(< 5)

713

Emilio Rivera Mason City (Illini Central)

16:06.35

5:22/M

So

 

56

34

562

Peter Conroy Niles (Northridge Prep)

16:06.39

5:22/M

Jr

 

57

35

593

Henry Treadway Robinson

16:06.66

5:22/M

Sr

 

58

36

399

Adam Schlenker Bloomington (Central Catholic)

16:07.21

5:22/M

Jr

 

59

(< 5)

718

Thomas Lechtenberg Ottawa (Marquette)

16:07.40

5:22/M

Jr

 

60

37

663

Nathan Seiler Tolono (Unity)

16:08.39

5:23/M

Jr

 

61

38

404

Jordan Gerberding Chillicothe (Illinois Valley C

16:10.86

5:23/M

So

 

62

39

418

Ryan Filkins El Paso (E.P.-Gridley)

16:11.75

5:24/M

Sr

 

63

(< 5)

698

Chase Sarver Byron

16:12.08

5:24/M

Jr

 

64

(< 5)

710

Keith Davis Kewanee (Wethersfield) [Coop]

16:12.33

5:24/M

Sr

 

65

40

429

Mark Davila Elgin (Harvest Christian Acade

16:12.61

5:24/M

So

 

66

41

589

Max Smigiel Robinson

16:13.16

5:24/M

So

 

67

(< 5)

692

Ethan Morrow Aledo (Mercer County)

16:13.79

5:24/M

Jr

 

68

42

442

Michael Larkin Elmhurst (Timothy Christian)

16:15.75

5:25/M

Sr

 

69

43

410

Devin Smith Chillicothe (Illinois Valley C

16:15.97

5:25/M

Jr

 

70

44

656

Robert Decker Tolono (Unity)

16:16.68

5:25/M

Sr

 

71

(< 5)

708

Michael Mankowski Gardner (G.-South Wilmington)

16:17.02

5:26/M

Sr

 

72

45

538

Garrett Dixon Monticello

16:18.17

5:26/M

Fr

 

73

46

584

Lukas Baird Robinson

16:20.08

5:27/M

So

 

74

47

555

Brandon Schnitker Nashville

16:20.47

5:27/M

So

 

75

48

580

Garrett Johnson Pinckneyville

16:20.73

5:27/M

So

 

76

(< 5)

716

Taijhan Nelson Murphysboro

16:21.68

5:27/M

Jr

 

77

49

531

Eric Neubieser Melrose Park (Walther Christia

16:22.47

5:27/M

Sr

 

78

50

595

Joey Wright Robinson

16:22.98

5:27/M

Jr

 

79

(< 5)

724

Dalton Moore Rushville (R.-Industry)

16:23.16

5:28/M

Sr

 

80

51

382

Gavin Hartley Benton

16:23.82

5:28/M

Sr

 

81

52

542

Logan Peters Monticello

16:24.30

5:28/M

Sr

 

82

53

517

Reed Tate Liberty

16:25.30

5:28/M

Jr

 

83

54

452

Kelby Barnewolt Elmwood [Coop]

16:26.54

5:29/M

Jr

 

84

(< 5)

723

Alex Becker Red Bud

16:27.29

5:29/M

Sr

 

85

55

457

Cooper Hoffmann Elmwood [Coop]

16:27.61

5:29/M

So

 

86

(< 5)

712

Guy Maisonneuve Manteno

16:28.36

5:29/M

Jr

 

87

56

611

Luke Foltz Shelbyville

16:28.98

5:29/M

Jr

 

88

57

454

Trevor Dunkel Elmwood [Coop]

16:29.91

5:30/M

So

 

89

58

624

Nate Phillips St. Joseph (S.J.-Ogden)

16:33.30

5:31/M

Sr

 

90

59

578

Cale Jausel Pinckneyville

16:33.31

5:31/M

Sr

 

91

60

564

Sebastian Fuentes-Branas Niles (Northridge Prep)

16:34.31

5:31/M

Jr

 

92

61

636

Nicolas Hagel Steeleville

16:35.00

5:32/M

Sr

 

93

62

469

Logan Ogg Eureka

16:35.18

5:32/M

Jr

 

94

63

559

Caleb Zgonina Nashville

16:35.79

5:32/M

So

 

95

(< 5)

705

Kristian Avise- Rouse Columbia

16:35.83

5:32/M

Sr

 

96

64

439

Kyler Young Elgin (Harvest Christian Acade

16:36.27

5:32/M

So

 

97

65

473

Eli Steinbeck Eureka

16:36.51

5:32/M

Fr

 

98

66

485

Carson Smith Freeburg

16:36.85

5:32/M

Fr

 

99

67

629

Wyatt Wolfersberger St. Joseph (S.J.-Ogden)

16:37.26

5:32/M

So

 

100

68

467

Kyle Johnson Eureka

16:39.90

5:33/M

Fr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

101

69

632

Gavin Conway Steeleville

16:40.86

5:33/M

Fr

 

102

70

465

Travis Dietrich Eureka

16:41.83

5:34/M

Sr

 

103

71

518

Logan Waid Liberty

16:42.26

5:34/M

Jr

 

104

(< 5)

701

Austin Knight Carterville

16:42.46

5:34/M

So

 

105

72

651

Spencer Mauch Sterling (Newman Central Catho

16:44.31

5:35/M

Fr

 

106

73

645

Shay Hafner Sterling (Newman Central Catho

16:45.05

5:35/M

Fr

 

107

74

484

Corbin Schwable Freeburg

16:45.54

5:35/M

Fr

 

108

75

383

Jarrod Johns Benton

16:47.75

5:36/M

Sr

 

109

76

400

Bobby Schopp Bloomington (Central Catholic)

16:47.92

5:36/M

Sr

 

110

77

653

Brady Osborne Sterling (Newman Central Catho

16:48.02

5:36/M

Jr

 

111

78

525

Luis Dieguez Melrose Park (Walther Christia

16:48.54

5:36/M

So

 

112

79

638

Mel Mulholland Steeleville

16:48.59

5:36/M

Fr

 

113

(< 5)

703

Jack MacNabola Chicago (F.W. Parker)

16:48.97

5:36/M

So

 

114

80

626

Austin Rein St. Joseph (S.J.-Ogden)

16:49.40

5:36/M

So

 

115

81

374

Adam Swanson Beecher

16:50.53

5:37/M

So

 

116

82

574

Grant Batteau Pinckneyville

16:50.99

5:37/M

So

 

117

83

435

Connor Seals Elgin (Harvest Christian Acade

16:51.16

5:37/M

So

 

118

84

585

Morgan Beabout Robinson

16:51.40

5:37/M

Jr

 

119

85

586

Wyatt Bonnell Robinson

16:52.79

5:37/M

Fr

 

120

86

463

Logan Whitney Elmwood [Coop]

16:53.10

5:38/M

Fr

 

121

87

472

Tommy Standish Eureka

16:53.15

5:38/M

Jr

 

122

88

394

Will Dionesotes Bloomington (Central Catholic)

16:53.58

5:38/M

So

 

123

89

513

Brady Cook Liberty

16:54.24

5:38/M

Sr

 

124

(< 5)

714

Tyler Byars McLeansboro (Hamilton County)

16:54.82

5:38/M

Sr

 

125

90

505

Jacob Quigley Kankakee (McNamara)

16:55.51

5:38/M

Sr

 

126

91

423

Adam Ludy El Paso (E.P.-Gridley)

16:55.72

5:38/M

Jr

 

127

92

509

Jack Stam Kankakee (McNamara)

16:55.78

5:38/M

Jr

 

128

93

476

Craig Collier Freeburg

16:55.90

5:38/M

Jr

 

129

94

633

Hunter Fedderke Steeleville

16:56.20

5:39/M

Jr

 

130

95

554

Jackson Pierce Nashville

16:57.66

5:39/M

Sr

 

131

96

474

Keith Walder Eureka

16:58.28

5:39/M

So

 

132

97

437

Riley Steiner Elgin (Harvest Christian Acade

16:58.98

5:39/M

Jr

 

133

98

565

Drew Litkowiak Niles (Northridge Prep)

16:59.52

5:40/M

Jr

 

134

99

494

Myles Rozell Johnsburg

17:00.23

5:40/M

Jr

 

135

100

612

Preston Henze Shelbyville

17:00.39

5:40/M

Sr

 

136

101

536

Luke Alexander Monticello

17:01.37

5:40/M

Sr

 

137

102

478

Blake Hatter Freeburg

17:01.83

5:40/M

Fr

 

138

103

581

Caleb Logan Pinckneyville

17:02.30

5:41/M

Jr

 

139

104

652

Ethan Nash Sterling (Newman Central Catho

17:02.64

5:41/M

Sr

 

140

105

504

Ethan Powers Kankakee (McNamara)

17:03.28

5:41/M

Jr

 

141

106

448

William Terpstra Elmhurst (Timothy Christian)

17:06.87

5:42/M

So

 

142

107

419

Shelby Heffron El Paso (E.P.-Gridley)

17:07.31

5:42/M

Sr

 

143

108

501

Ricky Esparza Kankakee (McNamara)

17:07.44

5:42/M

Jr

 

144

109

507

Kellen Saindon Kankakee (McNamara)

17:07.89

5:42/M

Fr

 

145

110

459

Drew Lueschow Elmwood [Coop]

17:08.31

5:43/M

Jr

 

146

111

420

Quinn Killian El Paso (E.P.-Gridley)

17:09.88

5:43/M

Sr

 

147

112

487

Luke Worley Freeburg

17:10.76

5:43/M

Jr

 

148

113

426

Noah Smith El Paso (E.P.-Gridley)

17:11.57

5:44/M

Fr

 

149

114

606

David Villa Rock Falls

17:13.12

5:44/M

Sr

 

150

115

545

J.c. Wilkin Monticello

17:14.22

5:45/M

So

 

151

116

528

Mitch Kruckenberg Melrose Park (Walther Christia

17:14.66

5:45/M

Sr

 

152

117

549

Ray Bailey Nashville

17:15.20

5:45/M

Jr

 

153

118

543

Eric Tate Monticello

17:17.07

5:46/M

So

 

154

119

527

David Garcia Melrose Park (Walther Christia

17:20.14

5:47/M

So

 

155

120

489

Aj Betancourt Johnsburg

17:20.48

5:47/M

Jr

 

156

121

551

Ryan Kell Nashville

17:21.68

5:47/M

Sr

 

157

122

502

Dante Owens-Graves Kankakee (McNamara)

17:22.60

5:47/M

Jr

 

158

123

511

Carter Wedig Kankakee (McNamara)

17:23.46

5:48/M

Jr

 

159

124

535

Jaylin Williams Melrose Park (Walther Christia

17:24.99

5:48/M

Jr

 

160

125

369

Justin Janssen Beecher

17:26.53

5:49/M

Fr

 

161

126

440

Matt Fox Elmhurst (Timothy Christian)

17:27.20

5:49/M

Jr

 

162

127

445

Xavier Ross Elmhurst (Timothy Christian)

17:29.40

5:50/M

So

 

163

128

576

Hayden Carter Pinckneyville

17:29.62

5:50/M

Sr

 

164

129

428

Ryan Baker Elgin (Harvest Christian Acade

17:35.31

5:52/M

So

 

165

130

390

Mason Wills Benton

17:38.88

5:53/M

Fr

 

166

131

402

Alex Zlatic Bloomington (Central Catholic)

17:39.61

5:53/M

Fr

 

167

132

396

Jonathon Homan Bloomington (Central Catholic)

17:42.13

5:54/M

Sr

 

168

133

493

Ian Rasper Johnsburg

17:43.01

5:54/M

So

 

169

134

604

Jonathan Ross Rock Falls

17:43.38

5:54/M

Jr

 

170

135

596

Jonathan Cameron Rock Falls

17:43.82

5:54/M

Sr

 

171

136

380

Brandtlee Brown Benton

17:48.63

5:56/M

Sr

 

172

137

567

Patrick Moore Niles (Northridge Prep)

17:48.65

5:56/M

Jr

 

173

138

650

Quentin Larson Sterling (Newman Central Catho

17:49.22

5:56/M

So

 

174

139

573

Dustin Bartnicki Pinckneyville

17:50.23

5:57/M

So

 

175

140

401

Will Trauner Bloomington (Central Catholic)

17:52.67

5:57/M

Sr

 

176

141

566

John Madigan Niles (Northridge Prep)

17:54.53

5:58/M

So

 

177

142

409

Noah Slater Chillicothe (Illinois Valley C

17:55.62

5:58/M

So

 

178

143

387

Dailus Richardson Benton

17:57.41

5:59/M

Sr

 

179

144

550

Landon Davis Nashville

17:58.61

5:59/M

Fr

 

180

145

582

Brady Louis Pinckneyville

17:59.56

6:00/M

Jr

 

181

146

560

Joe Barisas Niles (Northridge Prep)

17:59.91

6:00/M

Jr

 

182

147

443

Andy Mittlestaedt Elmhurst (Timothy Christian)

18:00.01

6:00/M

Jr

 

183

148

391

Taylor Yucus Benton

18:00.32

6:00/M

Sr

 

184

149

412

Ethan Sutherland Chillicothe (Illinois Valley C

18:01.77

6:00/M

Sr

 

185

150

516

Mason Tate Liberty

18:02.43

6:01/M

Fr

 

186

151

533

Jose Rebolledo Melrose Park (Walther Christia

18:02.61

6:01/M

Jr

 

187

152

602

Connor Murphy Rock Falls

18:04.85

6:01/M

Sr

 

188

153

610

Seth Durbin Shelbyville

18:05.40

6:02/M

Sr

 

189

154

386

Avery Potter Benton

18:05.58

6:02/M

Fr

 

190

155

640

Patrick Rohlfing Steeleville

18:06.01

6:02/M

Jr

 

191

156

647

Matt Hodge Sterling (Newman Central Catho

18:06.32

6:02/M

So

 

192

157

601

Breu Knox Rock Falls

18:09.37

6:03/M

Sr

 

193

158

530

Kobe Morris Melrose Park (Walther Christia

18:12.87

6:04/M

Jr

 

194

159

447

Aidan Shervheim Elmhurst (Timothy Christian)

18:15.99

6:05/M

Jr

 

195

160

475

Lane Young Eureka

18:18.48

6:06/M

Sr

 

196

161

407

Finnian Jetton Chillicothe (Illinois Valley C

18:20.93

6:07/M

Fr

 

197

162

637

Brad Mevert Steeleville

18:21.25

6:07/M

Fr

 

198

163

492

Jon Molidor Johnsburg

18:23.13

6:08/M

Fr

 

199

164

515

Levi Obert Liberty

18:24.74

6:08/M

Sr

 

200

165

411

Josiah Smith Chillicothe (Illinois Valley C

18:27.41

6:09/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

201

166

432

Andrew Huston Elgin (Harvest Christian Acade

18:38.64

6:13/M

Sr

 

202

167

449

Elijah Tornow Elmhurst (Timothy Christian)

18:40.13

6:13/M

Jr

 

203

168

557

Jacob Showmaker Nashville

18:48.60

6:16/M

Sr

 

204

169

376

Bryan Wang Beecher

18:57.46

6:19/M

So

 

205

170

393

Luke Casper Bloomington (Central Catholic)

19:15.00

6:25/M

Sr

 

206

171

639

William Qualls Steeleville

19:20.23

6:27/M

Jr

 

207

172

563

Mike Dula Niles (Northridge Prep)

19:30.72

6:30/M

Jr

 

208

173

373

Brandon Stolzenbach Beecher

19:52.02

6:37/M

Fr

 

209

174

368

Martin Gianotti Beecher

23:08.83

7:43/M

Sr