IHSA State Cross Country Championships

November 07, 2015


Results By River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys 2A

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

1

1

1259

Jack Aho Grayslake (Central)

14:24.09

4:48/M

Jr

 

2

2

1218

Charlie Nodus Darien (Hinsdale South)

14:29.73

4:50/M

Sr

 

3

3

1211

Roman Drabchuk Darien (Hinsdale South)

14:34.08

4:51/M

Sr

 

4

(< 5)

1439

Filip Pajak Crystal Lake (Prairie Ridge)

14:38.32

4:53/M

Jr

 

5

4

1125

Eryk Yunk Belvidere (North)

14:40.12

4:53/M

Sr

 

6

5

1319

Jack Franklin Normal (University)

14:41.41

4:54/M

Jr

 

7

6

1260

Matt Aho Grayslake (Central)

14:41.91

4:54/M

Jr

 

8

(< 5)

1458

Shane Williamson Vernon Hills

14:44.79

4:55/M

Jr

 

9

(< 5)

1460

Luke Beattie Woodstock (H.S.)

14:46.19

4:55/M

Sr

 

10

7

1280

Andrew Walmer Mahomet (M.-Seymour)

14:47.45

4:56/M

Jr

 

11

8

1311

Jake Gillum Metamora

14:51.85

4:57/M

Jr

 

12

(< 5)

1455

Stephen Poorten Sycamore (H.S.)

14:55.75

4:58/M

So

 

13

(< 5)

1444

Ben Flowers Jerseyville (Jersey)

14:56.82

4:59/M

Jr

 

14

9

1171

Walmer Saavedra Chicago (Lindblom)

14:58.83

4:59/M

Sr

 

15

(< 5)

1446

Evan Mitchell New Lenox (Lincoln-Way West)

15:00.08

5:00/M

Jr

 

16

10

1276

Alex Keeble Mahomet (M.-Seymour)

15:01.23

5:00/M

Sr

 

17

11

1384

Jacob Robleski West Chicago (Wheaton Academy)

15:01.54

5:00/M

Sr

 

18

12

1290

Matthew Richtman Maple Park (Kaneland)

15:03.84

5:01/M

So

 

19

13

1377

Heath Warren Springfield (H.S.)

15:05.18

5:02/M

Sr

 

20

(< 5)

1454

Jonathan Landis Sterling (H.S.)

15:05.34

5:02/M

Jr

 

21

(< 5)

1438

Jacob Meyer Chicago (University)

15:06.26

5:02/M

Sr

 

22

(< 5)

1434

Simon Ricci Chicago (Latin)

15:06.69

5:02/M

Sr

 

23

14

1264

John Girmscheid Grayslake (Central)

15:07.59

5:02/M

Sr

 

24

15

1161

Landon Skelly Chatham (Glenwood)

15:08.02

5:03/M

Sr

 

25

16

1265

Eli Minsky Grayslake (Central)

15:08.07

5:03/M

So

 

26

17

1261

Jack Battaglia Grayslake (Central)

15:09.56

5:03/M

Sr

 

27

18

1380

Jonah Jones West Chicago (Wheaton Academy)

15:09.82

5:03/M

Jr

 

28

19

1397

Zack Price Yorkville

15:10.80

5:03/M

So

 

29

(< 5)

1426

Matt Carr Bartonville (Limestone)

15:11.33

5:04/M

Sr

 

30

20

1139

Colton Bell Charleston

15:11.52

5:04/M

Sr

 

31

(< 5)

1443

Jacob Oury Hampshire

15:13.18

5:04/M

Jr

 

32

21

1401

Trevor Wills Yorkville

15:18.03

5:06/M

Sr

 

33

22

1328

Zach Wolford Normal (University)

15:19.03

5:06/M

Fr

 

34

(< 5)

1432

Mauricio Galvan Chicago (Kennedy)

15:20.20

5:07/M

Sr

 

35

23

1130

Atlantis Green Carbondale (H.S.)

15:21.03

5:07/M

Jr

 

36

24

1394

Cody Hornyak Yorkville

15:22.54

5:07/M

Sr

 

37

25

1334

Jack Darrow Oak Park (Fenwick)

15:22.80

5:07/M

Jr

 

38

26

1337

Alex Marks Oak Park (Fenwick)

15:23.48

5:08/M

Jr

 

39

27

1347

Victor Fortin Peoria (Notre Dame)

15:24.23

5:08/M

Sr

 

40

(< 5)

1448

Mateo Nunez Riverside (R.-Brookfield)

15:25.49

5:08/M

Jr

 

41

28

1124

Eli Walker Belvidere (North)

15:25.53

5:08/M

Sr

 

42

29

1278

Gabe Pommier Mahomet (M.-Seymour)

15:26.31

5:09/M

Jr

 

43

30

1194

Weston Sterchi Crystal Lake (Central)

15:26.55

5:09/M

Jr

 

44

31

1367

Jackson Esela Springfield (H.S.)

15:27.20

5:09/M

Jr

 

45

32

1254

Michael King Glen Ellyn (Glenbard South)

15:27.50

5:09/M

Sr

 

46

(< 5)

1452

Nate Fierstos Springfield (Sacred Heart-Grif

15:30.10

5:10/M

Sr

 

47

33

1275

Jack Hyde Mahomet (M.-Seymour)

15:30.11

5:10/M

Sr

 

48

34

1205

William Powell Danville (H.S.)

15:32.31

5:11/M

Jr

 

49

35

1185

Robel Yemane Chicago (Mather)

15:33.30

5:11/M

Sr

 

50

(< 5)

1441

Michael Church East Peoria

15:34.00

5:11/M

Jr

 

51

36

1269

Danny Vincent Grayslake (Central)

15:34.98

5:11/M

Sr

 

52

37

1212

Brett Haffner Darien (Hinsdale South)

15:34.99

5:11/M

So

 

53

38

1151

Chris Durr Chatham (Glenwood)

15:35.87

5:12/M

Jr

 

54

(< 5)

1430

Jose Vazquez-Perez Bensenville (Fenton)

15:36.49

5:12/M

Jr

 

55

39

1186

Cole Barkocy Crystal Lake (Central)

15:36.62

5:12/M

Jr

 

56

(< 5)

1427

Tyler Hiserote Bartonville (Limestone)

15:37.11

5:12/M

Sr

 

57

40

1339

Emmett McEnery Oak Park (Fenwick)

15:38.58

5:13/M

So

 

58

41

1396

Alexx Nauman Yorkville

15:40.57

5:13/M

Jr

 

59

(< 5)

1453

Jacob Gebhardt Sterling (H.S.)

15:40.91

5:13/M

So

 

60

(< 5)

1456

Lawrence Curtin Taylorville

15:42.16

5:14/M

Jr

 

61

42

1270

Brian Butcher Mahomet (M.-Seymour)

15:42.66

5:14/M

Jr

 

62

43

1402

Micah Cherry Carbondale (H.S.)

15:43.20

5:14/M

Sr

 

63

(< 5)

1459

Nick Brouch Wheaton (St. Francis)

15:43.81

5:14/M

Jr

 

64

44

1286

Austin Kintz Maple Park (Kaneland)

15:45.31

5:15/M

Sr

 

65

45

1392

Jake Firrantello Yorkville

15:45.69

5:15/M

Sr

 

66

46

1208

Carl Way Danville (H.S.)

15:45.77

5:15/M

Sr

 

67

47

1226

Matthew Gold Deerfield (H.S.)

15:46.86

5:15/M

So

 

68

48

1272

Ben Craw Mahomet (M.-Seymour)

15:46.91

5:15/M

Jr

 

69

(< 5)

1450

Aaron Golding Rock Island (Alleman)

15:47.39

5:16/M

Sr

 

70

(< 5)

1435

Kyle O'Farrell Chicago (Marist)

15:47.70

5:16/M

Sr

 

71

49

1365

Riley Wells Rockford (R. Christian)

15:47.97

5:16/M

Fr

 

72

50

1222

David Bickmore Deerfield (H.S.)

15:49.24

5:16/M

Sr

 

73

51

1308

John Crotteau Metamora

15:49.54

5:16/M

Sr

 

74

(< 5)

1451

Blake Quandt Salem

15:50.45

5:17/M

Jr

 

75

52

1340

Riley Mullen Oak Park (Fenwick)

15:51.06

5:17/M

Sr

 

76

(< 5)

1433

Jesus Palmerin Chicago (Kennedy)

15:51.43

5:17/M

Jr

 

77

53

1239

Marco Padilla Elmwood Park

15:51.68

5:17/M

Sr

 

78

54

1274

Ryan Hodge Mahomet (M.-Seymour)

15:53.01

5:18/M

So

 

79

55

1195

Brandon Tomasello Crystal Lake (Central)

15:53.19

5:18/M

Jr

 

80

(< 5)

1437

Jesse Resendez Chicago (St. Patrick)

15:53.23

5:18/M

Jr

 

81

56

1363

Ethan Volk Rockford (R. Christian)

15:53.23

5:18/M

Sr

 

82

57

1371

Barrett Kurmann Springfield (H.S.)

15:53.49

5:18/M

So

 

83

58

1234

Dante Bruno Elmwood Park

15:53.80

5:18/M

Sr

 

84

59

1115

Jared Ellingson Belvidere (North)

15:54.41

5:18/M

Jr

 

85

60

1386

Mitchell Smith West Chicago (Wheaton Academy)

15:54.67

5:18/M

Sr

 

86

61

1169

Eduardo Rodriguez Chicago (Lindblom)

15:54.90

5:18/M

Jr

 

87

62

1309

Matt Crotteau Metamora

15:55.12

5:18/M

Sr

 

88

63

1375

Evan Northrup Springfield (H.S.)

15:55.30

5:18/M

Sr

 

89

64

1163

Daniel Cervantes Chicago (Lindblom)

15:55.86

5:18/M

So

 

90

65

1103

Sam Brey Arlington Heights (St. Viator)

15:56.46

5:19/M

Jr

 

91

66

1182

Audiel Perez Chicago (Mather)

15:58.26

5:19/M

So

 

92

67

1361

Josiah Vogel Rockford (R. Christian)

15:58.59

5:19/M

So

 

93

68

1189

Steven Hillier Crystal Lake (Central)

15:58.62

5:19/M

Sr

 

94

69

1343

Patrick Bruch Peoria (Notre Dame)

15:58.89

5:19/M

Jr

 

95

70

1390

Patrick Black Yorkville

15:58.92

5:19/M

So

 

96

71

1350

Mitchell Maushard Peoria (Notre Dame)

15:59.20

5:20/M

Jr

 

97

72

1315

Ryan Meyer Metamora

15:59.21

5:20/M

So

 

98

73

1158

Michael Rogers Chatham (Glenwood)

15:59.47

5:20/M

Sr

 

99

74

1393

Thor Hester Yorkville

16:00.29

5:20/M

Sr

 

100

(< 5)

1442

Nathan Soria Geneseo

16:00.49

5:20/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

101

75

1300

Charles Osley Mattoon

16:00.95

5:20/M

Sr

 

102

76

1325

Jared Schuckman Normal (University)

16:01.02

5:20/M

So

 

103

77

1145

Ross Osterday Charleston

16:01.86

5:20/M

Sr

 

104

78

1232

Robby Winter Deerfield (H.S.)

16:02.34

5:21/M

Jr

 

105

(< 5)

1447

Jason Mallo Oak Lawn (Richards)

16:02.67

5:21/M

Sr

 

106

(< 5)

1449

Josh Cable Rochester

16:03.54

5:21/M

So

 

107

79

1299

Mitchell Kremer Mattoon

16:03.55

5:21/M

So

 

108

80

1258

Alden Aaberg Grayslake (Central)

16:03.81

5:21/M

Sr

 

109

81

1215

Chris Joseph Darien (Hinsdale South)

16:03.99

5:21/M

Jr

 

110

(< 5)

1457

Luke Sloan Taylorville

16:05.35

5:22/M

Jr

 

111

82

1314

Nick Koval Metamora

16:06.52

5:22/M

So

 

112

83

1235

Keit Dine Elmwood Park

16:06.79

5:22/M

Sr

 

113

84

1201

Phillip Hall Danville (H.S.)

16:07.09

5:22/M

So

 

114

85

1320

Tanner Gillam Normal (University)

16:07.71

5:22/M

So

 

115

86

1121

Will Palmer Belvidere (North)

16:07.77

5:22/M

Sr

 

116

87

1150

Logan Capps Chatham (Glenwood)

16:07.99

5:22/M

So

 

117

88

1312

Seth Gunter Metamora

16:08.14

5:23/M

Sr

 

118

89

1383

Jimmy Ridge West Chicago (Wheaton Academy)

16:08.29

5:23/M

Jr

 

119

90

1144

Nick Oakley Charleston

16:09.40

5:23/M

So

 

120

91

1256

Andrew Sundberg Glen Ellyn (Glenbard South)

16:09.76

5:23/M

Sr

 

121

92

1203

Skyler Huckelberry Danville (H.S.)

16:09.99

5:23/M

Sr

 

122

93

1291

Sean Spaetzel Maple Park (Kaneland)

16:10.42

5:23/M

Sr

 

123

94

1153

Dathan Maton Chatham (Glenwood)

16:10.48

5:23/M

Fr

 

124

95

1231

Henry Shore Deerfield (H.S.)

16:11.06

5:24/M

So

 

125

96

1366

Logan Besalke Springfield (H.S.)

16:12.89

5:24/M

Sr

 

126

97

1233

Benjamin Wolfe Deerfield (H.S.)

16:13.88

5:24/M

So

 

127

98

1345

Brady Dickerson Peoria (Notre Dame)

16:13.98

5:24/M

Sr

 

128

(< 5)

1431

Joe Sweeney Chicago (Brother Rice)

16:14.15

5:25/M

Jr

 

129

99

1199

Jeremiah Cooley Danville (H.S.)

16:14.37

5:25/M

Sr

 

130

100

1357

Jack Kurtz Rockford (R. Christian)

16:14.77

5:25/M

Jr

 

131

101

1370

Jd Kropid Springfield (H.S.)

16:16.31

5:25/M

Sr

 

132

102

1122

Alec Scott Belvidere (North)

16:16.62

5:25/M

So

 

133

103

1209

Sincere Williams-Davis Danville (H.S.)

16:16.95

5:25/M

So

 

134

104

1142

Joe McKirahan Charleston

16:17.03

5:26/M

Sr

 

135

105

1188

Ryan Hillier Crystal Lake (Central)

16:17.85

5:26/M

Sr

 

136

106

1330

Patrick Barnett Oak Park (Fenwick)

16:18.16

5:26/M

Jr

 

137

107

1253

Cristian Hilliard Glen Ellyn (Glenbard South)

16:18.50

5:26/M

Jr

 

138

108

1326

Aidan Vaughn Normal (University)

16:18.67

5:26/M

Sr

 

139

109

1191

Josh Johnson Crystal Lake (Central)

16:19.12

5:26/M

So

 

140

110

1382

Jeffrey Ridge West Chicago (Wheaton Academy)

16:19.13

5:26/M

So

 

141

111

1257

Joey Wood Glen Ellyn (Glenbard South)

16:19.54

5:26/M

Jr

 

142

(< 5)

1429

Cristian Sanchez Bensenville (Fenton)

16:19.88

5:26/M

So

 

143

(< 5)

1440

Drew Fick Dunlap

16:20.31

5:27/M

Jr

 

144

112

1341

Joe Wermes Oak Park (Fenwick)

16:20.83

5:27/M

Fr

 

145

113

1297

Jake Ghere Mattoon

16:21.06

5:27/M

Fr

 

146

114

1342

Jade Baille Peoria (Notre Dame)

16:22.14

5:27/M

Jr

 

147

115

1214

Brian Jordan Darien (Hinsdale South)

16:22.20

5:27/M

Sr

 

148

116

1285

Andrew Kantola Maple Park (Kaneland)

16:22.27

5:27/M

Jr

 

149

117

1372

Chris Moore Springfield (H.S.)

16:22.98

5:27/M

Sr

 

150

118

1166

Salvador Lozano Chicago (Lindblom)

16:23.32

5:28/M

Jr

 

151

119

1154

Drey Maton Chatham (Glenwood)

16:24.02

5:28/M

Fr

 

152

120

1228

Justin Lew Deerfield (H.S.)

16:24.18

5:28/M

Jr

 

153

121

1364

Noah Wells Rockford (R. Christian)

16:24.31

5:28/M

Jr

 

154

122

1118

Jack MacAluso Belvidere (North)

16:24.52

5:28/M

So

 

155

123

1176

Jeremy Bekkouche Chicago (Mather)

16:24.54

5:28/M

Jr

 

156

124

1230

Brett Schneider Deerfield (H.S.)

16:25.13

5:28/M

Jr

 

157

125

1292

Sam Webster Maple Park (Kaneland)

16:26.43

5:29/M

So

 

158

126

1165

Joel Delgado Chicago (Lindblom)

16:28.32

5:29/M

Jr

 

159

127

1172

George Walls Chicago (Lindblom)

16:29.84

5:30/M

Jr

 

160

128

1138

Austin Ames Charleston

16:34.47

5:31/M

Fr

 

161

129

1243

Devon Schumann Elmwood Park

16:35.34

5:32/M

So

 

162

130

1242

Carlos Sanchez Elmwood Park

16:35.43

5:32/M

Fr

 

163

131

1110

Nick Spanier Arlington Heights (St. Viator)

16:36.00

5:32/M

Sr

 

164

132

1304

Greg Thorn Mattoon

16:37.63

5:32/M

Jr

 

165

133

1287

Will Kuipers Maple Park (Kaneland)

16:38.14

5:33/M

Sr

 

166

134

1198

Brandon Barfell Danville (H.S.)

16:38.50

5:33/M

Fr

 

167

135

1284

Matt Kainrath Maple Park (Kaneland)

16:39.01

5:33/M

Sr

 

168

136

1324

Harris Porter Normal (University)

16:39.15

5:33/M

So

 

169

137

1378

Casey Bello West Chicago (Wheaton Academy)

16:40.50

5:33/M

Sr

 

170

138

1219

Tristan Ramirez Darien (Hinsdale South)

16:41.49

5:34/M

Sr

 

171

(< 5)

1436

Alejandro Vargas Chicago (Payton)

16:41.77

5:34/M

Jr

 

172

139

1102

Jacob Bonanotte Arlington Heights (St. Viator)

16:42.02

5:34/M

Sr

 

173

140

1221

Trevor Schauer Darien (Hinsdale South)

16:42.71

5:34/M

So

 

174

141

1317

Ross Stanley Metamora

16:43.28

5:34/M

Jr

 

175

(< 5)

1445

Ryan Melvin Marion (H.S.)

16:43.42

5:34/M

So

 

176

142

1349

Thomas Kortz Peoria (Notre Dame)

16:43.67

5:34/M

Jr

 

177

143

1106

Kevin Goss Arlington Heights (St. Viator)

16:44.22

5:35/M

So

 

178

144

1135

Colton Nelson Carbondale (H.S.)

16:44.34

5:35/M

So

 

179

145

1104

Brady Collis Arlington Heights (St. Viator)

16:45.09

5:35/M

So

 

180

(< 5)

1428

Samuel Hernandez Bensenville (Fenton)

16:45.21

5:35/M

Sr

 

181

146

1362

Andy Volk Rockford (R. Christian)

16:45.67

5:35/M

Fr

 

182

147

1155

Cooper Peterson Chatham (Glenwood)

16:47.63

5:36/M

Fr

 

183

148

1249

Ian Cross Glen Ellyn (Glenbard South)

16:52.88

5:37/M

Fr

 

184

149

1123

Max Vittore Belvidere (North)

16:52.93

5:37/M

Sr

 

185

150

1302

Gavin Prior Mattoon

16:53.19

5:38/M

Jr

 

186

151

1147

Clayton Redden Charleston

16:53.85

5:38/M

Jr

 

187

152

1244

Tyler Starnes Elmwood Park

16:57.73

5:39/M

Sr

 

188

153

1348

Tony Haddad Peoria (Notre Dame)

16:59.09

5:40/M

So

 

189

154

1140

Ryan Chambers Charleston

17:01.06

5:40/M

Jr

 

190

155

1126

Peter Aaflaq Carbondale (H.S.)

17:01.86

5:40/M

Jr

 

191

156

1255

Ethan Sowl Glen Ellyn (Glenbard South)

17:02.15

5:41/M

Jr

 

192

157

1294

Jed Donaldson Mattoon

17:03.04

5:41/M

Sr

 

193

158

1245

Nick Wojcik Elmwood Park

17:05.91

5:42/M

Sr

 

194

159

1196

Tyler Tomasello Crystal Lake (Central)

17:06.12

5:42/M

Jr

 

195

160

1321

Cameron Herbert Normal (University)

17:08.43

5:43/M

Sr

 

196

161

1137

Shawn Veras Carbondale (H.S.)

17:11.49

5:44/M

So

 

197

162

1175

Carlos Arana Chicago (Mather)

17:11.92

5:44/M

Jr

 

198

163

1133

Shawn McKitrick Carbondale (H.S.)

17:18.32

5:46/M

So

 

199

164

1333

Joseph Cozzi Oak Park (Fenwick)

17:18.93

5:46/M

Sr

 

200

165

1108

Richard Rinka Arlington Heights (St. Viator)

17:19.11

5:46/M

So

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

201

166

1183

Rishi Ramsadsingh Chicago (Mather)

17:22.46

5:47/M

So

 

202

167

1107

Drew Morton Arlington Heights (St. Viator)

17:22.53

5:47/M

Sr

 

203

168

1174

Butoyi Anaclet Chicago (Mather)

17:22.53

5:47/M

Jr

 

204

169

1184

Miguel Rodriguez Chicago (Mather)

17:25.89

5:48/M

So

 

205

170

1387

Ryan Wittstock West Chicago (Wheaton Academy)

17:27.29

5:49/M

So

 

206

171

1129

Kemari Cossia Carbondale (H.S.)

17:28.62

5:49/M

Sr

 

207

172

1251

Andrew Fearn Glen Ellyn (Glenbard South)

17:34.80

5:51/M

Jr

 

208

173

1170

Denilson Saavedra Chicago (Lindblom)

17:45.52

5:55/M

Jr

 

209

174

1303

David Thompson Mattoon

17:59.59

6:00/M

Jr