IHSA State Cross Country Championships

November 07, 2015


Results By River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys 3A

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

1

1

1856

Kevin Salvano Buffalo Grove

14:19.92

4:46/M

Sr

 

2

2

1902

Charlie Kern Jr. Elmhurst (York)

14:21.98

4:47/M

So

 

3

3

2075

Sean Torpy Orland Park (Sandburg)

14:24.63

4:48/M

Sr

 

4

4

1924

Blake Evertsen Hinsdale (Central)

14:25.30

4:48/M

Jr

 

5

5

1978

Matt Pereira Lake Zurich

14:28.35

4:49/M

Jr

 

6

6

1967

Vince Zona LaGrange (Lyons)

14:29.23

4:50/M

Jr

 

7

7

1973

Brian Griffith Lake Zurich

14:29.80

4:50/M

Jr

 

8

(< 5)

2170

Dustin MacUiba Gurnee (Warren)

14:32.42

4:51/M

Sr

 

9

8

1981

Colin Deyoung Lansing (Illiana Christian)

14:33.46

4:51/M

Sr

 

10

9

1959

Danny Kilrea LaGrange (Lyons)

14:34.91

4:51/M

So

 

11

10

2008

Soren Knudsen Minooka

14:35.92

4:52/M

Jr

 

12

11

1863

Clayton Mendez Chicago (Whitney Young)

14:36.12

4:52/M

So

 

13

12

2069

Max Lehnhardt Orland Park (Sandburg)

14:38.01

4:53/M

Sr

 

14

(< 5)

2171

Brett Davidson Highland Park

14:39.95

4:53/M

Sr

 

15

13

2127

Josh Derrick Winnetka (New Trier)

14:41.01

4:54/M

Sr

 

16

14

2074

Chris Torpy Orland Park (Sandburg)

14:41.36

4:54/M

Sr

 

17

15

1888

Jack Lalonde Downers Grove (South)

14:41.81

4:54/M

Sr

 

18

16

1993

Michael Hahndorf McHenry

14:42.10

4:54/M

Sr

 

19

17

1874

Alec Danner Downers Grove (North)

14:42.41

4:54/M

Jr

 

20

(< 5)

2174

Keagan Smith Huntley

14:43.50

4:54/M

Sr

 

21

18

1974

Kyle Griffith Lake Zurich

14:43.61

4:54/M

Jr

 

22

(< 5)

2176

Mark Myers Lake Forest (H.S.)

14:43.93

4:54/M

Sr

 

23

19

1870

Sam Wischnewsky Chicago (Whitney Young)

14:44.09

4:55/M

Sr

 

24

(< 5)

2164

Dan Santino Chicago (St. Ignatius College

14:44.52

4:55/M

Sr

 

25

(< 5)

2194

Justin Loquercio Wheeling

14:45.27

4:55/M

Sr

 

26

(< 5)

2187

Caleb Washington Palos Heights (Shepard)

14:47.97

4:56/M

Jr

 

27

20

1899

Max Denning Elmhurst (York)

14:48.67

4:56/M

Sr

 

28

(< 5)

2165

Jonathon Prus Crystal Lake (South)

14:50.72

4:57/M

Jr

 

29

21

1961

Connor Madell LaGrange (Lyons)

14:51.73

4:57/M

Sr

 

30

(< 5)

2172

Seth Conroy Huntley

14:53.38

4:58/M

Sr

 

31

22

2070

Brandon Lukas Orland Park (Sandburg)

14:53.85

4:58/M

Sr

 

32

23

2023

Karson Lecomte Mt. Prospect (Prospect)

14:54.13

4:58/M

Sr

 

33

24

1956

Matt Begeman LaGrange (Lyons)

14:54.97

4:58/M

Sr

 

34

25

2040

Scott Anderson Naperville (Neuqua Valley)

14:55.07

4:58/M

Jr

 

35

26

2084

Brian Sodaro Park Ridge (Maine South)

14:55.54

4:58/M

Sr

 

36

27

2096

Jack Sebok Plainfield (North)

14:56.16

4:59/M

Sr

 

37

(< 5)

2192

Martin Barr Skokie (Niles North)

14:56.37

4:59/M

Sr

 

38

28

2064

Tom Brennan Orland Park (Sandburg)

14:57.11

4:59/M

Sr

 

39

29

1849

Tom Cleary Buffalo Grove

15:00.28

5:00/M

Sr

 

40

30

2048

Matt Milostan Naperville (Neuqua Valley)

15:00.58

5:00/M

Jr

 

41

31

1921

Chris Brenk Hinsdale (Central)

15:01.17

5:00/M

Sr

 

42

32

1890

Stephen Pipilas Downers Grove (South)

15:01.38

5:00/M

So

 

43

33

1906

Robert Tomaska Elmhurst (York)

15:01.95

5:00/M

Sr

 

44

34

1996

Tyler Lay McHenry

15:01.96

5:00/M

Sr

 

45

35

2042

Caleb Ferguson Naperville (Neuqua Valley)

15:01.96

5:00/M

Sr

 

46

36

2082

Ralph Patejunas Park Ridge (Maine South)

15:02.17

5:01/M

Sr

 

47

37

2047

Jake McEneaney Naperville (Neuqua Valley)

15:02.90

5:01/M

Jr

 

48

38

2124

Warren Blood Winnetka (New Trier)

15:04.28

5:01/M

Jr

 

49

39

1851

Mitchell Guittar Buffalo Grove

15:04.89

5:01/M

So

 

50

40

1842

Michael Ronzone Aurora (Marmion Academy)

15:05.27

5:02/M

So

 

51

(< 5)

2173

Mike Grocholski Huntley

15:06.10

5:02/M

Sr

 

52

41

1940

Shiv Patel Hoffman Estates (H.S.)

15:07.28

5:02/M

Sr

 

53

42

2102

Mike Gerkin St. Charles (East)

15:07.66

5:02/M

Sr

 

54

43

1871

Keduse Worku Chicago (Whitney Young)

15:07.81

5:02/M

Jr

 

55

44

2046

Aidan Livingston Naperville (Neuqua Valley)

15:07.86

5:02/M

Sr

 

56

45

2017

Matt Cozine Mt. Prospect (Prospect)

15:08.39

5:03/M

Sr

 

57

46

1904

Jon May Elmhurst (York)

15:08.77

5:03/M

Sr

 

58

(< 5)

2162

Alex Ratkovich Cary (C.-Grove)

15:08.98

5:03/M

Jr

 

59

47

1912

Noah Healy Frankfort (Lincoln-Way North)

15:09.03

5:03/M

Jr

 

60

48

2043

Jackson Jett Naperville (Neuqua Valley)

15:09.34

5:03/M

Jr

 

61

49

1916

Demetri Panici Frankfort (Lincoln-Way North)

15:10.96

5:03/M

Sr

 

62

(< 5)

2185

Bennett Peterson Oswego (H.S.)

15:11.06

5:04/M

Jr

 

63

(< 5)

2163

Danny Rosen Chicago (Northside)

15:11.79

5:04/M

Sr

 

64

50

2019

Max Crowninshield Mt. Prospect (Prospect)

15:12.63

5:04/M

Sr

 

65

51

2026

Sean Sanaghan Mt. Prospect (Prospect)

15:12.64

5:04/M

Jr

 

66

52

1984

Austin Ohm Lansing (Illiana Christian)

15:12.80

5:04/M

So

 

67

53

2109

Mark Sciurba St. Charles (East)

15:12.98

5:04/M

Sr

 

68

54

2041

Dominic Dina Naperville (Neuqua Valley)

15:13.83

5:04/M

Sr

 

69

55

2072

Martin Skucas Orland Park (Sandburg)

15:14.51

5:05/M

Jr

 

70

56

2103

Brett Izzo St. Charles (East)

15:17.05

5:06/M

Sr

 

71

57

1869

Ryan Wangman Chicago (Whitney Young)

15:17.39

5:06/M

Sr

 

72

58

1963

Alex Pall LaGrange (Lyons)

15:17.60

5:06/M

Jr

 

73

59

1969

Patrick Burns Lake Zurich

15:17.88

5:06/M

So

 

74

60

1836

Andrew Burroughs Aurora (Marmion Academy)

15:18.09

5:06/M

Sr

 

75

61

2020

Luke Filipic Mt. Prospect (Prospect)

15:18.26

5:06/M

Sr

 

76

62

2037

John Manos Naperville (Central)

15:19.53

5:06/M

Sr

 

77

(< 5)

2183

Kimathi Johnson Oak Park (O.P.-River Forest)

15:19.89

5:06/M

Sr

 

78

63

1853

Josh Hellyer Buffalo Grove

15:20.31

5:07/M

Jr

 

79

64

2125

Alex Burck Winnetka (New Trier)

15:20.91

5:07/M

Sr

 

80

65

1923

Ryan Doorhy Hinsdale (Central)

15:21.70

5:07/M

Jr

 

81

66

1950

Raul Rosendo Joliet (Central)

15:21.91

5:07/M

Sr

 

82

67

1882

Jacob Ridderhoff Downers Grove (North)

15:22.22

5:07/M

So

 

83

68

1847

Charlie Zimmer Aurora (Marmion Academy)

15:22.91

5:07/M

Jr

 

84

69

2052

Joey Black O'Fallon (H.S.)

15:23.33

5:08/M

Jr

 

85

(< 5)

2186

Paul Milkus Palos Heights (Shepard)

15:23.63

5:08/M

Jr

 

86

70

1903

Sean MacGregor Elmhurst (York)

15:23.90

5:08/M

So

 

87

71

2009

Miguel Lomeli Minooka

15:24.42

5:08/M

Sr

 

88

72

1844

Christian Surtz Aurora (Marmion Academy)

15:24.63

5:08/M

Sr

 

89

73

1962

Tim McCarthy LaGrange (Lyons)

15:24.66

5:08/M

Sr

 

90

74

1989

Nick Wondaal Lansing (Illiana Christian)

15:24.75

5:08/M

Sr

 

91

(< 5)

2193

Conor Perreault Skokie (Niles North)

15:24.89

5:08/M

So

 

92

(< 5)

2189

Austin Brown Plainfield (South)

15:25.13

5:08/M

Sr

 

93

75

2111

Anthony Zilla St. Charles (East)

15:25.57

5:08/M

Jr

 

94

76

2068

Dan Laskero Orland Park (Sandburg)

15:25.99

5:08/M

Sr

 

95

77

2024

Jack O'Donnell Mt. Prospect (Prospect)

15:26.57

5:09/M

Jr

 

96

78

1896

Jackson Bode Elmhurst (York)

15:27.03

5:09/M

So

 

97

(< 5)

2169

Andrew O'Keefe Granite City

15:27.28

5:09/M

Fr

 

98

79

1943

Jack Worman Hoffman Estates (H.S.)

15:27.29

5:09/M

Jr

 

99

(< 5)

2160

David Galvan Aurora (East)

15:27.70

5:09/M

Sr

 

100

80

2091

Brendan McGath Plainfield (North)

15:28.32

5:09/M

Sr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

101

81

1929

Ethan Planson Hinsdale (Central)

15:28.49

5:09/M

Jr

 

102

82

2131

Patrick Norrick Winnetka (New Trier)

15:28.63

5:09/M

So

 

103

83

2130

Jack Litowitz Winnetka (New Trier)

15:28.86

5:09/M

Sr

 

104

(< 5)

2180

Emerson King Naperville (North)

15:29.23

5:10/M

Jr

 

105

84

1992

Jacob Dewitt McHenry

15:29.57

5:10/M

Jr

 

106

85

2116

Alex Frank Wheaton (North)

15:29.62

5:10/M

Sr

 

107

(< 5)

2190

Hunter Dyer Plainfield (South)

15:29.72

5:10/M

Sr

 

108

86

2056

Christopher Conrad O'Fallon (H.S.)

15:30.01

5:10/M

Jr

 

109

87

1925

Sam Fathizadeh Hinsdale (Central)

15:30.52

5:10/M

Jr

 

110

88

2120

Justin Ostrem Wheaton (North)

15:31.31

5:10/M

So

 

111

89

2030

Tommy Chavez Naperville (Central)

15:31.70

5:10/M

Jr

 

112

90

2015

Justin Tutt Minooka

15:31.72

5:10/M

Jr

 

113

91

1848

Arturo Bautista Buffalo Grove

15:32.11

5:11/M

Jr

 

114

(< 5)

2166

Dalton Martin East Moline (United)

15:33.23

5:11/M

So

 

115

(< 5)

2182

Henry Harper Oak Park (O.P.-River Forest)

15:33.79

5:11/M

Sr

 

116

92

2057

Kyle Dismukes O'Fallon (H.S.)

15:34.93

5:11/M

Fr

 

117

93

2083

Brian Shanahan Park Ridge (Maine South)

15:35.03

5:12/M

Jr

 

118

(< 5)

2191

Colin Kirkham Roselle (Lake Park)

15:35.36

5:12/M

So

 

119

94

2107

Jack Rzpecki St. Charles (East)

15:36.01

5:12/M

Sr

 

120

95

2113

Matthew Beckerman Wheaton (North)

15:36.35

5:12/M

Sr

 

121

96

1886

Joey Eterno Downers Grove (South)

15:36.82

5:12/M

Sr

 

122

97

1872

Ryan Birkmeier Downers Grove (North)

15:37.02

5:12/M

So

 

123

98

2094

Omar Paramo Plainfield (North)

15:37.31

5:12/M

So

 

124

(< 5)

2188

Andy Bhatia Plainfield (South)

15:37.59

5:12/M

Sr

 

125

99

1873

Nick Chudzik Downers Grove (North)

15:37.74

5:12/M

So

 

126

100

2062

Will Vanalstine O'Fallon (H.S.)

15:38.39

5:13/M

Fr

 

127

101

2097

James Suchy Plainfield (North)

15:39.88

5:13/M

Jr

 

128

102

1867

Charles Sandberg Chicago (Whitney Young)

15:40.16

5:13/M

Sr

 

129

103

2095

Ethan Prior Plainfield (North)

15:40.19

5:13/M

So

 

130

104

2027

Jack Terry Mt. Prospect (Prospect)

15:40.59

5:13/M

So

 

131

(< 5)

2175

Mario Scarcelli Joliet (West)

15:40.95

5:13/M

Sr

 

132

(< 5)

2184

Dylan Zangri Oswego (East)

15:41.48

5:14/M

Jr

 

133

105

2077

Zack Fishman Park Ridge (Maine South)

15:41.88

5:14/M

Sr

 

134

106

1936

Alex Makrounis Hoffman Estates (H.S.)

15:43.11

5:14/M

Jr

 

135

107

2034

Mark Kouchoukos Naperville (Central)

15:43.72

5:14/M

Sr

 

136

108

1987

Derek Van Prooyen Lansing (Illiana Christian)

15:44.20

5:15/M

So

 

137

(< 5)

2161

Lenny Bauman Bradley (B.-Bourbonnais)

15:44.35

5:15/M

Jr

 

138

109

1889

Max O'Meara Downers Grove (South)

15:46.66

5:15/M

Sr

 

139

110

2014

Jack Sullivan Minooka

15:46.68

5:15/M

Jr

 

140

111

2032

Tyler Hampton Naperville (Central)

15:47.73

5:16/M

Sr

 

141

112

1868

Anthony Tuman Chicago (Whitney Young)

15:47.93

5:16/M

Jr

 

142

113

2101

Jake Beno St. Charles (East)

15:48.17

5:16/M

Jr

 

143

114

1938

Nathan Otto Hoffman Estates (H.S.)

15:48.61

5:16/M

Sr

 

144

115

1911

Mark Harris Frankfort (Lincoln-Way North)

15:48.83

5:16/M

Sr

 

145

116

2007

Cody Hoshell Minooka

15:49.04

5:16/M

So

 

146

117

2118

Jordan Hennings Wheaton (North)

15:49.39

5:16/M

Sr

 

147

118

1977

Matt Milner Lake Zurich

15:49.64

5:16/M

Sr

 

148

119

2132

Ted Oh Winnetka (New Trier)

15:50.53

5:17/M

Sr

 

149

120

1908

Kyle Bechtold Frankfort (Lincoln-Way North)

15:51.74

5:17/M

Sr

 

150

121

1947

Andre Martinez Joliet (Central)

15:51.86

5:17/M

Jr

 

151

(< 5)

2181

Nathan Coppens New Lenox (Lincoln-Way Central

15:53.09

5:18/M

Sr

 

152

122

2076

Brandon Christopher Park Ridge (Maine South)

15:53.21

5:18/M

So

 

153

123

1878

Andrew Marek Downers Grove (North)

15:53.78

5:18/M

Jr

 

154

124

1927

Andrew Irvine Hinsdale (Central)

15:53.92

5:18/M

Sr

 

155

125

1999

Andrew Pilat McHenry

15:54.30

5:18/M

So

 

156

126

1895

Alan Zhou Downers Grove (South)

15:55.20

5:18/M

Sr

 

157

127

2093

Ben Otstott Plainfield (North)

15:55.47

5:18/M

So

 

158

128

2122

T.j. Watson Wheaton (North)

15:57.93

5:19/M

Jr

 

159

129

1926

Nathan Hill Hinsdale (Central)

15:58.26

5:19/M

Sr

 

160

130

1918

Mike Trost Frankfort (Lincoln-Way North)

15:58.42

5:19/M

So

 

161

131

1900

Tom Devereux Elmhurst (York)

15:59.02

5:20/M

Sr

 

162

132

1891

Austin Rutkowski Downers Grove (South)

15:59.05

5:20/M

Sr

 

163

(< 5)

2179

Timothy Knobloch Moline (H.S.)

15:59.32

5:20/M

Sr

 

164

133

1948

Vicente Moreno Joliet (Central)

15:59.35

5:20/M

Sr

 

165

134

1855

Jack Lenard Buffalo Grove

15:59.65

5:20/M

Sr

 

166

135

2038

Thomas Shilgalis Naperville (Central)

15:59.77

5:20/M

Fr

 

167

136

2059

Alex Harrison O'Fallon (H.S.)

16:01.71

5:20/M

Sr

 

168

137

2121

Kevin Riley Wheaton (North)

16:02.12

5:21/M

So

 

169

138

1865

Evan Radomski Chicago (Whitney Young)

16:03.88

5:21/M

Jr

 

170

139

2110

Dan Werner St. Charles (East)

16:04.77

5:21/M

Jr

 

171

140

1966

Roland Van Tassel LaGrange (Lyons)

16:06.33

5:22/M

Jr

 

172

(< 5)

2178

Kelly Crombie Lisle (Benet Academy)

16:06.75

5:22/M

Sr

 

173

141

1857

Evan Schmidt Buffalo Grove

16:07.10

5:22/M

Sr

 

174

142

1979

Nate Quinn Lake Zurich

16:07.65

5:22/M

Sr

 

175

143

1893

Eddie Siuda Downers Grove (South)

16:08.04

5:23/M

Fr

 

176

144

1841

Jimmy Milder Aurora (Marmion Academy)

16:10.45

5:23/M

Jr

 

177

145

2039

Josh Toby Naperville (Central)

16:11.99

5:24/M

Sr

 

178

146

1944

David Carter Joliet (Central)

16:12.65

5:24/M

Sr

 

179

147

2006

Jordan Freese Minooka

16:13.51

5:24/M

Fr

 

180

(< 5)

2167

Kyle Riege East Moline (United)

16:13.81

5:24/M

Sr

 

181

148

1976

Eric Metzger Lake Zurich

16:15.49

5:25/M

So

 

182

149

2060

Joshua Kolb O'Fallon (H.S.)

16:15.82

5:25/M

Sr

 

183

150

2098

Walker Wells Plainfield (North)

16:16.18

5:25/M

Jr

 

184

151

2086

Ray Sutschek Park Ridge (Maine South)

16:16.45

5:25/M

Sr

 

185

152

1954

Oscar Tejeda Joliet (Central)

16:16.64

5:25/M

So

 

186

153

1879

Sam McCool Downers Grove (North)

16:16.67

5:25/M

So

 

187

154

1982

Ryan Koontz Lansing (Illiana Christian)

16:16.91

5:25/M

Jr

 

188

155

2134

Will Taylor Winnetka (New Trier)

16:17.08

5:26/M

Sr

 

189

156

1986

Jacob Thompson Lansing (Illiana Christian)

16:17.97

5:26/M

Jr

 

190

157

2013

Ethan Milles Minooka

16:18.60

5:26/M

Sr

 

191

158

2063

Zion Ward O'Fallon (H.S.)

16:20.41

5:27/M

Jr

 

192

159

1998

Cole Overbey McHenry

16:21.56

5:27/M

Jr

 

193

160

1934

Ryan Greenwalt Hoffman Estates (H.S.)

16:22.04

5:27/M

Jr

 

194

161

2028

Adam Balutowski Naperville (Central)

16:22.95

5:27/M

So

 

195

162

1837

Sean Galle Aurora (Marmion Academy)

16:24.00

5:28/M

So

 

196

163

2112

Ryan Almer Wheaton (North)

16:24.79

5:28/M

Sr

 

197

164

1880

Matt Moravec Downers Grove (North)

16:25.59

5:28/M

So

 

198

165

2000

Tyler Prickett McHenry

16:25.63

5:28/M

Fr

 

199

166

1941

Shreekar Patel Hoffman Estates (H.S.)

16:36.77

5:32/M

So

 

200

167

1910

John Chomiak Frankfort (Lincoln-Way North)

16:41.15

5:34/M

Sr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

201

168

2080

Jake Mellema Park Ridge (Maine South)

16:43.29

5:34/M

So

 

202

169

1909

Ryan Belavich Frankfort (Lincoln-Way North)

16:43.48

5:34/M

Sr

 

203

170

1949

Nick Rios Joliet (Central)

16:48.09

5:36/M

So

 

204

171

1840

Andrew Lifka Aurora (Marmion Academy)

16:54.00

5:38/M

Jr

 

205

172

2001

Dylan Qualls McHenry

17:06.54

5:42/M

Fr

 

206

173

1951

Francisco Saenz Joliet (Central)

17:07.07

5:42/M

Sr

 

207

174

1980

Luke Boss Lansing (Illiana Christian)

17:24.27

5:48/M

Sr