IHSA State Cross Country Championships

November 07, 2015


Results By River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls 1A

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

1

(< 5)

331

Anna Sophia Keller Effingham (St. Anthony

16:20.4

5:27/M

Jr

 

2

(< 5)

336

Daly Galloway Gardner (G.-South Wilm

16:49.7

5:36/M

Jr

 

3

1

272

Arielle Summitt Urbana (University)

17:36.7

5:52/M

So

 

4

2

128

Kirstie Ramsey Kewanee (Wethersfield)

17:39.3

5:53/M

Jr

 

5

3

249

Shelby Siltman Stanford (Olympia)

17:45.9

5:55/M

Jr

 

6

4

141

Katelyn Robbins Liberty

17:49.7

5:56/M

Fr

 

7

5

270

Annemarie Michael Urbana (University)

17:52.5

5:57/M

Jr

 

8

(< 5)

358

Katie Glew Winnetka (North Shore

17:53.2

5:58/M

Jr

 

9

(< 5)

343

Maya Stovall Macomb

17:53.6

5:58/M

Fr

 

10

6

66

Nygia Pollard Elgin (Harvest Christi

17:53.8

5:58/M

So

 

11

7

233

Faith Houston St. Joseph (S.J.-Ogden

17:54.5

5:58/M

So

 

12

(< 5)

350

Claudia Magnussen Pana (H.S.)

17:56.0

5:59/M

Jr

 

13

8

259

Jordan Harmon Tolono (Unity)

17:57.1

5:59/M

Fr

 

14

9

22

Jacey Roper Carlinville

18:04.9

6:01/M

Sr

 

15

(< 5)

327

Isabella Wolke Arlington Heights (Chr

18:06.5

6:02/M

Jr

 

16

10

207

Eva Bruno Seneca

18:07.5

6:02/M

Jr

 

17

(< 5)

342

Ryan Block Knoxville

18:08.7

6:03/M

Jr

 

18

11

20

Colleen Madden Carlinville

18:11.5

6:04/M

Sr

 

19

12

171

Maria Brauer Petersburg (PORTA) [Co

18:12.1

6:04/M

Sr

 

20

13

116

Kara Martin Herrin (H.S.)

18:12.8

6:04/M

Sr

 

21

14

184

Madison Franseen Rockford (R. Christian

18:14.3

6:05/M

Fr

 

22

(< 5)

335

Emily McCauley Elmwood [Coop]

18:14.6

6:05/M

So

 

23

15

90

Mercer Mack Eureka

18:16.0

6:05/M

Sr

 

24

16

123

Olivia Draminski Kewanee (Wethersfield)

18:18.6

6:06/M

Sr

 

25

(< 5)

325

Carli Skiles Aledo (Mercer County)

18:21.6

6:07/M

Sr

 

26

(< 5)

330

Katherine Schneider Chillicothe (Illinois

18:22.0

6:07/M

Jr

 

27

(< 5)

341

Faith Provost Kankakee (McNamara)

18:32.6

6:11/M

Fr

 

28

17

166

April Van Ryn Palos Heights (Chicago

18:34.5

6:11/M

Jr

 

29

(< 5)

329

Carly Garnett Carthage (Illini West)

18:34.8

6:11/M

Sr

 

30

(< 5)

352

Keri Burmester Red Bud

18:38.2

6:13/M

Sr

 

31

(< 5)

337

Jordan Peterson Harvard

18:38.7

6:13/M

Sr

 

32

18

231

Abby Gawthorp St. Joseph (S.J.-Ogden

18:41.1

6:14/M

Sr

 

33

(< 5)

339

Jillian Milton Herscher

18:42.7

6:14/M

Fr

 

34

19

143

Kaela Wellman Liberty

18:43.4

6:14/M

Fr

 

35

(< 5)

347

Morgan Elmore Monticello

18:43.6

6:14/M

So

 

36

20

254

Nicole Bagwell Tolono (Unity)

18:43.8

6:14/M

Jr

 

37

21

137

Jacki Graham Liberty

18:43.8

6:14/M

Sr

 

38

22

219

Jackie Eck Springfield (Lutheran)

18:44.3

6:15/M

Jr

 

39

23

100

Ashley Gilmore Freeburg

18:46.0

6:15/M

Jr

 

40

24

85

Emma Argo Eureka

18:46.8

6:15/M

Fr

 

41

25

232

Hayley Grice St. Joseph (S.J.-Ogden

18:47.3

6:16/M

So

 

42

26

170

Adrienne Brauer Petersburg (PORTA) [Co

18:48.4

6:16/M

Sr

 

43

(< 5)

340

Audrey Harrod Hinckley (H.-Big Rock)

18:49.2

6:16/M

Jr

 

44

27

223

Bernadette Tournoux Springfield (Lutheran)

18:50.4

6:17/M

Fr

 

45

(< 5)

351

Sophie Keith Pinckneyville

18:51.3

6:17/M

Sr

 

46

28

256

Savannah Day Tolono (Unity)

18:51.6

6:17/M

So

 

47

29

220

Maddy Eck Springfield (Lutheran)

18:51.6

6:17/M

So

 

48

(< 5)

356

Kara Weichman Teutopolis

18:52.2

6:17/M

So

 

49

30

51

Maeve Dunaway Des Plaines (Willows A

18:53.4

6:18/M

Sr

 

50

31

282

Halle Nash Westmont

18:56.1

6:19/M

So

 

51

32

111

Maura Farrell Herrin (H.S.)

18:59.8

6:20/M

Sr

 

52

(< 5)

344

Kailyn Mickulas Manteno

19:05.0

6:22/M

Jr

 

53

33

258

Audrey Hancock Tolono (Unity)

19:06.5

6:22/M

Fr

 

54

34

3

Elyse Faust Breese (Mater Dei)

19:08.0

6:23/M

Fr

 

55

(< 5)

346

Megan Adams Mendon (Unity)

19:09.4

6:23/M

So

 

56

35

151

Madi Throne Litchfield [Coop]

19:10.0

6:23/M

Fr

 

57

36

216

Sarah Virgo Seneca

19:10.9

6:23/M

Jr

 

58

(< 5)

348

Salena Sloan Moweaqua (Central A &

19:11.3

6:24/M

Sr

 

59

37

209

Carina Collet Seneca

19:11.8

6:24/M

Jr

 

60

(< 5)

338

Ronna Pettis Henry (H.-Senachwine)

19:12.1

6:24/M

Sr

 

61

38

114

Kaelan Hall Herrin (H.S.)

19:12.5

6:24/M

Fr

 

62

(< 5)

332

Abby Weis Effingham (St. Anthony

19:14.0

6:25/M

Fr

 

63

39

229

Hanna Atwood St. Joseph (S.J.-Ogden

19:15.7

6:25/M

Jr

 

64

40

224

Brigid Tournoux Springfield (Lutheran)

19:16.8

6:25/M

Fr

 

65

41

257

Miranda Fairbanks Tolono (Unity)

19:16.9

6:25/M

Fr

 

66

42

148

Alexandria Quarton Litchfield [Coop]

19:17.6

6:26/M

Sr

 

67

(< 5)

333

Cate Atkins El Paso (E.P.-Gridley)

19:18.9

6:26/M

Fr

 

68

43

27

Reese Herrin Carterville

19:22.1

6:27/M

Fr

 

69

(< 5)

326

Megan Grady Amboy [Coop]

19:24.2

6:28/M

Jr

 

70

44

165

Jill Van Dyk Palos Heights (Chicago

19:24.3

6:28/M

Jr

 

71

(< 5)

359

Haley Kerpan Wood River (East Alton

19:25.5

6:28/M

Sr

 

72

45

150

Alexis Throne Litchfield [Coop]

19:25.8

6:28/M

Jr

 

73

46

126

Whitney Johnson Kewanee (Wethersfield)

19:27.6

6:29/M

Fr

 

74

47

25

Megan Adams Carterville

19:27.9

6:29/M

Jr

 

75

48

269

Anika Kimme Urbana (University)

19:28.0

6:29/M

Fr

 

76

49

268

Berit Hudson-Rasmuss Urbana (University)

19:29.2

6:30/M

Sr

 

77

50

199

Kyrston Scifres Roxana

19:31.6

6:30/M

Sr

 

78

51

294

Hannah Insko Winnebago

19:31.8

6:30/M

Jr

 

79

52

131

Joycelyn Vanantwerp Kewanee (Wethersfield)

19:32.2

6:31/M

Sr

 

80

(< 5)

334

Megan Kremer Elgin (St. Edward)

19:34.5

6:31/M

Jr

 

81

53

242

Mary Grace Cleinmark Stanford (Olympia)

19:35.1

6:32/M

Fr

 

82

54

274

Katie Tender Urbana (University)

19:36.0

6:32/M

Sr

 

83

55

175

Katherine Pickerill Petersburg (PORTA) [Co

19:36.3

6:32/M

Sr

 

84

(< 5)

328

Emma Hildreth Byron

19:36.7

6:32/M

Jr

 

85

56

135

Katie Cook Liberty

19:38.4

6:33/M

Sr

 

86

57

152

Brianna Travis Litchfield [Coop]

19:39.4

6:33/M

Jr

 

87

58

29

Shelby Olson Carterville

19:40.1

6:33/M

So

 

88

59

255

Mackenzie Brunk Tolono (Unity)

19:40.1

6:33/M

Fr

 

89

60

107

Kayla Whitworth Freeburg

19:41.1

6:34/M

So

 

90

61

157

Allie Boss Palos Heights (Chicago

19:43.7

6:34/M

So

 

91

62

264

Taylor Renfroe Tolono (Unity)

19:44.7

6:35/M

Sr

 

92

63

266

Mariam Arif Urbana (University)

19:45.6

6:35/M

Sr

 

93

64

140

Courtney Riley Liberty

19:46.4

6:35/M

Fr

 

94

65

99

Kristen Collier Freeburg

19:46.8

6:35/M

Jr

 

95

66

8

Amy Krebs Breese (Mater Dei)

19:48.3

6:36/M

Sr

 

96

67

292

Hailey Gomon Winnebago

19:49.2

6:36/M

Fr

 

97

68

177

Anna Tamborski Petersburg (PORTA) [Co

19:49.8

6:36/M

Sr

 

98

69

237

Madi Smith St. Joseph (S.J.-Ogden

19:50.4

6:37/M

Sr

 

99

70

73

Hannah Bosman Elmhurst (Timothy Chri

19:53.1

6:38/M

Sr

 

100

(< 5)

355

Teagan McKenna Sterling (Newman Centr

19:56.6

6:39/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

101

(< 5)

353

Lauren Bowers Shelbyville

19:57.2

6:39/M

So

 

102

71

19

Molly Lewis Carlinville

19:57.4

6:39/M

Fr

 

103

72

45

Andrea Pace Clifton (Central)

19:58.5

6:39/M

Jr

 

104

73

174

Keely Miller Petersburg (PORTA) [Co

19:58.6

6:39/M

Sr

 

105

74

168

Cassidy Vandekamp Palos Heights (Chicago

19:59.8

6:40/M

Jr

 

106

75

241

Morgan Aldridge Stanford (Olympia)

20:02.2

6:41/M

So

 

107

(< 5)

357

Jacklynn Calvert West Frankfort (Frankf

20:04.8

6:41/M

Sr

 

108

76

7

Malina Isaak Breese (Mater Dei)

20:05.0

6:42/M

So

 

109

77

5

Abby Haag Breese (Mater Dei)

20:05.1

6:42/M

Sr

 

110

78

192

Andrea Zwonitzer Rockford (R. Christian

20:06.4

6:42/M

So

 

111

79

87

Natalie Bardwell Eureka

20:06.9

6:42/M

So

 

112

80

103

Katherine Marler Freeburg

20:08.8

6:43/M

Fr

 

113

(< 5)

354

Ashley Brenning Sparta

20:09.7

6:43/M

Sr

 

114

81

93

Mckenzie Walz Eureka

20:10.2

6:43/M

Jr

 

115

82

236

Keely Smith St. Joseph (S.J.-Ogden

20:13.0

6:44/M

Jr

 

116

83

9

Sophia Lager Breese (Mater Dei)

20:13.6

6:44/M

Jr

 

117

(< 5)

349

Mallory Unverfehrt Okawville

20:15.0

6:45/M

Jr

 

118

84

283

Peyton Nash Westmont

20:15.1

6:45/M

So

 

119

85

212

Emily Misener Seneca

20:19.9

6:46/M

Jr

 

120

86

161

Becca Falb Palos Heights (Chicago

20:21.5

6:47/M

Jr

 

121

87

267

Elizabeth Atkinson Urbana (University)

20:21.7

6:47/M

So

 

122

88

24

Madelynn Williams Carlinville

20:22.9

6:47/M

So

 

123

89

57

Anne O'Regan Des Plaines (Willows A

20:24.7

6:48/M

So

 

124

90

187

Cecily Holliday Rockford (R. Christian

20:28.8

6:49/M

Fr

 

125

91

42

Katie Kleinert Clifton (Central)

20:28.9

6:49/M

So

 

126

92

190

Kate Smith Rockford (R. Christian

20:30.7

6:50/M

Sr

 

127

93

244

Renee Hallstein Stanford (Olympia)

20:31.9

6:50/M

Fr

 

128

94

78

Megan Middel Elmhurst (Timothy Chri

20:32.9

6:51/M

Sr

 

129

95

182

Carolynn Claussen Rockford (R. Christian

20:33.9

6:51/M

Sr

 

130

96

235

Emma Melchior St. Joseph (S.J.-Ogden

20:35.2

6:52/M

Sr

 

131

97

129

Diana Satkauskas Kewanee (Wethersfield)

20:35.4

6:52/M

Jr

 

132

98

300

Kelsey Shellhorn Winnebago

20:36.8

6:52/M

Sr

 

133

99

56

Kailey Mongoven Des Plaines (Willows A

20:37.9

6:52/M

Fr

 

134

100

79

Olivia Reamer Elmhurst (Timothy Chri

20:39.5

6:53/M

Fr

 

135

101

112

Courtney Garrison Herrin (H.S.)

20:39.8

6:53/M

Jr

 

136

102

64

Hannah Nelson Elgin (Harvest Christi

20:39.8

6:53/M

Sr

 

137

103

44

Lauren Ladehoff Clifton (Central)

20:39.8

6:53/M

Jr

 

138

104

61

Richter Cassidy Elgin (Harvest Christi

20:41.4

6:54/M

So

 

139

105

94

Micaela Wiegand Eureka

20:43.9

6:54/M

Sr

 

140

106

62

Rachel Higbee Elgin (Harvest Christi

20:45.5

6:55/M

So

 

141

107

68

Kaelie Sjodin Elgin (Harvest Christi

20:45.7

6:55/M

Jr

 

142

108

293

Samantha Heavlin Winnebago

20:47.3

6:56/M

So

 

143

109

284

Lisa Niemiec Westmont

20:49.0

6:56/M

So

 

144

110

290

Tiana Bielskis Winnebago

20:49.7

6:56/M

So

 

145

111

11

Kinsey Stockmann Breese (Mater Dei)

20:50.2

6:57/M

So

 

146

112

125

Sarah Gomez Kewanee (Wethersfield)

20:51.2

6:57/M

Sr

 

147

113

158

Sarah Claud Palos Heights (Chicago

20:51.6

6:57/M

Sr

 

148

114

59

Stephanie Sommers Des Plaines (Willows A

20:54.9

6:58/M

Sr

 

149

115

124

Rachel Gomez Kewanee (Wethersfield)

20:55.4

6:58/M

Fr

 

150

116

213

Eve Odum Seneca

20:55.5

6:58/M

So

 

151

117

21

Stasia Nejmanowski Carlinville

20:58.0

6:59/M

So

 

152

118

167

Lexi Van Ryn Palos Heights (Chicago

20:58.5

6:59/M

Jr

 

153

119

145

Jordan Brandt Litchfield [Coop]

20:59.3

7:00/M

Jr

 

154

120

247

Grace Litwiller Stanford (Olympia)

21:00.0

7:00/M

Fr

 

155

(< 5)

345

Leslie Drone McLeansboro (Hamilton

21:01.8

7:00/M

Sr

 

156

121

17

Ryleigh Gibbel Carlinville

21:03.1

7:01/M

So

 

157

122

69

Rayna Steiner Elgin (Harvest Christi

21:03.4

7:01/M

So

 

158

123

278

Lily Arndt Westmont

21:04.3

7:01/M

So

 

159

124

202

Michaela Tarpley Roxana

21:08.1

7:03/M

Fr

 

160

125

183

Elise Combs Rockford (R. Christian

21:10.2

7:03/M

Sr

 

161

126

18

Mackenzie Harris Carlinville

21:13.7

7:04/M

So

 

162

127

88

Lexi Grober Eureka

21:14.1

7:05/M

Fr

 

163

128

176

Amber Stier Petersburg (PORTA) [Co

21:16.9

7:05/M

So

 

164

129

82

Nicole Terpstra Elmhurst (Timothy Chri

21:17.7

7:06/M

Sr

 

165

130

134

Megan Barry Liberty

21:18.7

7:06/M

Jr

 

166

131

117

Skye Ross Herrin (H.S.)

21:20.3

7:07/M

So

 

167

132

58

Julie Snitzer Des Plaines (Willows A

21:22.0

7:07/M

Sr

 

168

133

252

Payton Wille Stanford (Olympia)

21:22.4

7:07/M

Fr

 

169

134

89

Abby King Eureka

21:25.8

7:08/M

Fr

 

170

135

281

Frankie Fabry Westmont

21:26.2

7:09/M

Fr

 

171

136

108

Grace Wolf Freeburg

21:26.9

7:09/M

Sr

 

172

137

65

Hannah Pientowski Elgin (Harvest Christi

21:31.9

7:10/M

So

 

173

138

178

Noelle Wiseman Petersburg (PORTA) [Co

21:35.6

7:12/M

Fr

 

174

139

194

Shalyn Edwards Roxana

21:36.6

7:12/M

Jr

 

175

140

214

Karlie Punke Seneca

21:38.0

7:13/M

Sr

 

176

141

106

Brandy Stambaugh Freeburg

21:39.5

7:13/M

Fr

 

177

142

289

Cameryn Baldwin Winnebago

21:41.6

7:14/M

Jr

 

178

143

203

Victoria Tarpley Roxana

21:48.5

7:16/M

Fr

 

179

144

40

Fallon Gray Clifton (Central)

21:48.5

7:16/M

Fr

 

180

145

43

Kaleigh Ladehoff Clifton (Central)

21:49.7

7:16/M

Fr

 

181

146

297

Lauren Peterson Winnebago

21:58.1

7:19/M

Fr

 

182

147

41

Hanna Gray Clifton (Central)

22:00.3

7:20/M

Sr

 

183

148

102

Page Lee Freeburg

22:00.9

7:20/M

Fr

 

184

149

201

Alexis Stumpf Roxana

22:02.8

7:21/M

Sr

 

185

150

246

Hannah Lawless Stanford (Olympia)

22:04.9

7:21/M

Fr

 

186

151

200

Sarah Stover Roxana

22:06.4

7:22/M

Fr

 

187

152

4

Grace Fuehne Breese (Mater Dei)

22:10.4

7:23/M

So

 

188

153

277

Hannah Abbatacola Westmont

22:12.8

7:24/M

So

 

189

154

191

Stefanie Walsh Rockford (R. Christian

22:14.4

7:25/M

Sr

 

190

155

280

Brittany Eiermann Westmont

22:14.6

7:25/M

Sr

 

191

156

60

Maura Walsh Des Plaines (Willows A

22:16.3

7:25/M

Sr

 

192

157

54

Teresa Kenny Des Plaines (Willows A

22:26.2

7:29/M

Sr

 

193

158

30

Mckenzie Rogman Carterville

22:26.9

7:29/M

Fr

 

194

159

147

Elli Holan Litchfield [Coop]

22:30.9

7:30/M

Jr

 

195

160

28

Josie Hoch Carterville

22:34.5

7:31/M

Sr

 

196

161

77

Elsa Johnson Elmhurst (Timothy Chri

22:37.0

7:32/M

Jr

 

197

162

74

Jill Forgac Elmhurst (Timothy Chri

22:37.3

7:32/M

Fr

 

198

163

76

Morgan Hoving Elmhurst (Timothy Chri

22:45.2

7:35/M

Fr

 

199

164

222

Tori Hollinshead Springfield (Lutheran)

22:49.3

7:36/M

Jr

 

200

165

109

Larraitz Blanco Herrin (H.S.)

22:51.3

7:37/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

201

166

198

Jaidyn Peebles Roxana

22:55.8

7:38/M

Fr

 

202

167

120

Lexis Wieland Herrin (H.S.)

23:04.5

7:41/M

Sr

 

203

168

26

Ashlee Childers Carterville

23:15.2

7:45/M

Sr

 

204

169

153

Brittany Uehling Litchfield [Coop]

23:28.2

7:49/M

Sr

 

205

170

206

Lexi Bogren Seneca

23:35.7

7:52/M

Sr

 

206

171

37

Mikayla Caspary Clifton (Central)

23:36.5

7:52/M

Fr

 

207

172

218

Liz Conner Springfield (Lutheran)

25:37.9

8:32/M

Sr

 

208

173

139

Katelyn Obert Liberty

43:18.4

14:26/M

Jr