IHSA State Cross Country Championships

November 07, 2015


Results By River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls 3A

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

1

1

1693

Judy Pendergast Naperville (North)

15:53.79

5:18/M

Sr

 

2

2

1585

Lindsey Payne Glen Ellyn (Glenbard West)

16:15.69

5:25/M

So

 

3

(< 5)

1811

Brooke Wilson Mt. Prospect (Prospect)

16:33.28

5:31/M

Jr

 

4

3

1670

Ashley Tutt Minooka

16:35.64

5:32/M

Jr

 

5

4

1487

Jocelyn Long Barrington

16:42.98

5:34/M

So

 

6

5

1596

Reilly Revord Hinsdale (Central)

16:43.38

5:34/M

So

 

7

6

1565

Mckenzie Altmayer Geneva

16:45.28

5:35/M

Sr

 

8

(< 5)

1825

Audrey Ernst St. Charles (North)

16:48.69

5:36/M

So

 

9

(< 5)

1808

Caitlin Shepard Lake Zurich

16:52.44

5:37/M

Sr

 

10

7

1632

Isabelle Sparreo Lincolnshire (Stevenson)

16:52.80

5:37/M

So

 

11

8

1620

Emma Milburn Lake Forest (H.S.)

16:52.98

5:37/M

So

 

12

(< 5)

1816

Rachael Lau Plainfield (North)

16:53.40

5:38/M

Sr

 

13

9

1502

Emma Stephens Batavia

16:53.95

5:38/M

So

 

14

10

1549

Madison Romig Fox Lake (Grant)

16:54.05

5:38/M

Sr

 

15

11

1757

Sara Atkins Wheaton (W. Warrenville South)

16:55.24

5:38/M

Jr

 

16

(< 5)

1823

Madison Marasco Schaumburg (H.S.)

16:56.92

5:39/M

So

 

17

12

1600

Annie Zaher Hinsdale (Central)

16:57.70

5:39/M

Sr

 

18

13

1602

Sarah Barcelona LaGrange (Lyons)

16:57.86

5:39/M

Fr

 

19

14

1669

Emily Shelton Minooka

16:58.17

5:39/M

So

 

20

15

1661

Mackenzie Callahan Minooka

17:02.22

5:41/M

Jr

 

21

16

1695

Sarah Schmitt Naperville (North)

17:02.69

5:41/M

So

 

22

17

1570

Emma Ehrhardt Geneva

17:03.37

5:41/M

Jr

 

23

(< 5)

1793

Maggie Scholle Chicago (Lane)

17:04.87

5:41/M

Jr

 

24

18

1739

Sam Lechowicz Palatine (H.S.)

17:12.54

5:44/M

Sr

 

25

(< 5)

1827

Kathryn House Wilmette (Loyola Academy)

17:15.07

5:45/M

Sr

 

26

19

1723

Isabelle Christiansen Oswego (H.S.)

17:16.02

5:45/M

Fr

 

27

20

1771

Caroline Fix Winnetka (New Trier)

17:17.10

5:46/M

Jr

 

28

21

1594

Grace McCabe Hinsdale (Central)

17:22.19

5:47/M

So

 

29

(< 5)

1800

Emily Stegmeier Elk Grove Village (E.G.)

17:23.86

5:48/M

Jr

 

30

22

1501

Dakota Roman Batavia

17:25.04

5:48/M

Sr

 

31

23

1614

Brett Chody Lake Forest (H.S.)

17:26.44

5:49/M

So

 

32

(< 5)

1809

Melissa Manetsch Libertyville

17:28.21

5:49/M

So

 

33

24

1720

Brooke Witzel O'Fallon (H.S.)

17:28.32

5:49/M

So

 

34

25

1630

Jessica Philipp Lincolnshire (Stevenson)

17:28.58

5:49/M

Sr

 

35

26

1652

Morgan Bollinger Lockport (Twp.)

17:30.22

5:50/M

Jr

 

36

27

1471

Nicki Cast Aurora (Metea Valley)

17:31.09

5:50/M

Jr

 

37

28

1586

Grace Rogers Glen Ellyn (Glenbard West)

17:33.36

5:51/M

Sr

 

38

29

1534

Elizabeth Hagstrom Elmhurst (York)

17:33.43

5:51/M

Sr

 

39

30

1779

Caroline Trukenbrod Winnetka (New Trier)

17:35.30

5:52/M

Fr

 

40

(< 5)

1797

Kyleigh Spearing Chicago (St. Ignatius College

17:36.07

5:52/M

Sr

 

41

(< 5)

1798

Caitlin Bruzzini Crystal Lake (South)

17:36.13

5:52/M

Jr

 

42

31

1676

Caitlin Horn Naperville (Neuqua Valley)

17:36.36

5:52/M

Jr

 

43

32

1512

Katie Stapleton Downers Grove (South)

17:36.54

5:52/M

Jr

 

44

33

1680

Corinna Pena Naperville (Neuqua Valley)

17:37.43

5:52/M

So

 

45

34

1645

Clare McCabe Lisle (Benet Academy)

17:37.97

5:52/M

Sr

 

46

35

1648

Mae Tully Lisle (Benet Academy)

17:38.03

5:53/M

Fr

 

47

36

1605

Vanessa Flaherty LaGrange (Lyons)

17:38.23

5:53/M

Sr

 

48

37

1498

Daphne Kolody Batavia

17:38.43

5:53/M

So

 

49

38

1618

Lauren Garriques Lake Forest (H.S.)

17:38.74

5:53/M

Fr

 

50

39

1690

Emory Griffin Naperville (North)

17:39.09

5:53/M

Sr

 

51

(< 5)

1804

Sydney Davis Hoffman Estates (Conant)

17:40.59

5:53/M

Jr

 

52

(< 5)

1818

Juliana Stogsdill Plainfield (North)

17:41.11

5:54/M

Fr

 

53

40

1696

Kate Shannon Naperville (North)

17:41.37

5:54/M

Sr

 

54

41

1781

Marygrace Golden Batavia

17:41.96

5:54/M

So

 

55

42

1658

Karlee Stortz Lockport (Twp.)

17:43.03

5:54/M

Jr

 

56

43

1776

Kelli Schmidt Winnetka (New Trier)

17:43.95

5:54/M

Sr

 

57

44

1583

Kathryn Kenwood Glen Ellyn (Glenbard West)

17:44.60

5:55/M

Sr

 

58

45

1547

Danielle Osmon Fox Lake (Grant)

17:44.69

5:55/M

Fr

 

59

46

1746

Madeline Dingle Park Ridge (Maine South)

17:45.55

5:55/M

Jr

 

60

47

1662

Morgan Crouch Minooka

17:46.28

5:55/M

Sr

 

61

48

1764

Allison McGrath Wheaton (W. Warrenville South)

17:46.74

5:55/M

Jr

 

62

49

1777

Molly Schmidt Winnetka (New Trier)

17:48.38

5:56/M

Jr

 

63

50

1772

Oona Jung-Beeman Winnetka (New Trier)

17:48.86

5:56/M

Sr

 

64

51

1478

Terri Scarlett Aurora (Metea Valley)

17:49.10

5:56/M

Fr

 

65

52

1691

Claire Hamilton Naperville (North)

17:49.24

5:56/M

Jr

 

66

53

1671

Vivian Van Eck Minooka

17:50.10

5:57/M

Fr

 

67

54

1617

Katie Condon Lake Forest (H.S.)

17:50.16

5:57/M

Sr

 

68

55

1580

Katie Hohe Glen Ellyn (Glenbard West)

17:50.70

5:57/M

Fr

 

69

56

1754

Olivia Niziolek Park Ridge (Maine South)

17:52.93

5:57/M

So

 

70

(< 5)

1812

Alana Austin Naperville (Central)

17:54.40

5:58/M

Jr

 

71

57

1769

Grace Fagan Winnetka (New Trier)

17:54.93

5:58/M

Jr

 

72

58

1759

Mary Erdman Wheaton (W. Warrenville South)

17:55.43

5:58/M

Sr

 

73

59

1606

Emily Henkel LaGrange (Lyons)

17:55.51

5:58/M

Fr

 

74

(< 5)

1806

Maddie Blaauw Joliet (West)

17:56.10

5:59/M

So

 

75

60

1689

Kayla Glowacki Naperville (North)

17:56.37

5:59/M

Jr

 

76

61

1543

Eva Cardy Fox Lake (Grant)

17:56.99

5:59/M

Fr

 

77

(< 5)

1801

Emma Dzwierzynski Evanston (Twp.)

17:58.19

5:59/M

Jr

 

78

62

1482

Lauren Conroy Barrington

17:58.53

5:59/M

Sr

 

79

(< 5)

1826

Madison Kaufmann St. Charles (North)

17:59.54

6:00/M

Jr

 

80

63

1472

Leana Goldman Aurora (Metea Valley)

18:01.03

6:00/M

Jr

 

81

64

1597

Mackie Stevens Hinsdale (Central)

18:01.48

6:00/M

Sr

 

82

(< 5)

1824

Nicole Camburn Skokie (Niles West)

18:01.68

6:00/M

Sr

 

83

65

1604

Hannah Dutler LaGrange (Lyons)

18:02.22

6:01/M

Sr

 

84

66

1499

Anna Malay Batavia

18:02.61

6:01/M

So

 

85

67

1566

Emily Belanger Geneva

18:03.30

6:01/M

Fr

 

86

68

1497

Maia Haworth Batavia

18:03.93

6:01/M

Jr

 

87

69

1748

Kalina Gardiner Park Ridge (Maine South)

18:03.95

6:01/M

Sr

 

88

70

1639

Amanda Desitter Lisle (Benet Academy)

18:04.72

6:01/M

Jr

 

89

(< 5)

1796

Fiona Casey Chicago (Northside)

18:04.84

6:01/M

Jr

 

90

71

1480

Keely Weber Aurora (Metea Valley)

18:05.64

6:02/M

So

 

91

72

1515

Becky Versaskas Downers Grove (South)

18:05.83

6:02/M

Fr

 

92

(< 5)

1813

Mahal Schroeder Oak Park (O.P.-River Forest)

18:06.32

6:02/M

Jr

 

93

73

1607

Natalie Jaramillo LaGrange (Lyons)

18:06.86

6:02/M

Sr

 

94

74

1745

Casey Bomrad Park Ridge (Maine South)

18:07.91

6:02/M

Sr

 

95

75

1568

Taryn Christy Geneva

18:08.45

6:03/M

So

 

96

76

1486

Sophie Hoeltgen Barrington

18:08.80

6:03/M

Fr

 

97

(< 5)

1795

Ashley Canner Chicago (Mother McAuley)

18:09.00

6:03/M

Sr

 

98

77

1524

Maddie Miller Edwardsville (H.S.)

18:09.57

6:03/M

Fr

 

99

78

1633

Natalie Sparreo Lincolnshire (Stevenson)

18:10.44

6:03/M

So

 

100

79

1704

Madison Smith New Lenox (Lincoln-Way Central

18:10.50

6:03/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

101

80

1673

Keara Ginell Naperville (Neuqua Valley)

18:11.82

6:04/M

So

 

102

81

1654

Aubrey Friedrich Lockport (Twp.)

18:11.86

6:04/M

So

 

103

82

1584

Janie Nabholz Glen Ellyn (Glenbard West)

18:12.99

6:04/M

Jr

 

104

83

1763

Kendall Laveen Wheaton (W. Warrenville South)

18:13.49

6:04/M

Sr

 

105

84

1677

Caroline Johnson Naperville (Neuqua Valley)

18:14.36

6:05/M

Jr

 

106

85

1556

Jenna Couwenhoven Frankfort (Lincoln-Way East)

18:15.17

6:05/M

Fr

 

107

86

1550

Rachael Temple Fox Lake (Grant)

18:15.37

6:05/M

Jr

 

108

87

1709

Caitlyn Clinton O'Fallon (H.S.)

18:15.80

6:05/M

Sr

 

109

(< 5)

1820

Alexis Grigg Plainfield (South)

18:16.08

6:05/M

Jr

 

110

88

1728

Allyson McLaughlin Oswego (H.S.)

18:16.95

6:05/M

Sr

 

111

(< 5)

1794

Ashley Bryja Chicago (Mother McAuley)

18:16.98

6:05/M

Jr

 

112

89

1749

Kathleen Glockner Park Ridge (Maine South)

18:17.28

6:06/M

So

 

113

90

1767

Emma Schroer Wheaton (W. Warrenville South)

18:17.90

6:06/M

Sr

 

114

91

1729

Grace Pagone Oswego (H.S.)

18:18.60

6:06/M

So

 

115

92

1582

Claire Kenwood Glen Ellyn (Glenbard West)

18:19.10

6:06/M

So

 

116

(< 5)

1817

Megan Patton Plainfield (North)

18:19.13

6:06/M

So

 

117

93

1765

Laurel Moneysmith Wheaton (W. Warrenville South)

18:19.24

6:06/M

Fr

 

118

94

1516

Melissa Weidner Downers Grove (South)

18:20.04

6:07/M

Fr

 

119

95

1773

Savannah Noethlich Winnetka (New Trier)

18:20.28

6:07/M

So

 

120

96

1734

Anna Buckstaff Palatine (H.S.)

18:20.49

6:07/M

Jr

 

121

97

1730

Ava Weyrich Oswego (H.S.)

18:20.78

6:07/M

Fr

 

122

98

1587

Abigail Shaver Glen Ellyn (Glenbard West)

18:21.33

6:07/M

Sr

 

123

99

1699

Jenna Diers New Lenox (Lincoln-Way Central

18:22.48

6:07/M

Jr

 

124

(< 5)

1805

Meagan Biddle Hoffman Estates (H.S.)

18:23.63

6:08/M

Sr

 

125

100

1590

Molly Caveney Hinsdale (Central)

18:24.79

6:08/M

Jr

 

126

101

1649

Alicia Ary Lockport (Twp.)

18:25.12

6:08/M

Sr

 

127

(< 5)

1814

Kelli Callahan Palos Heights (Shepard)

18:25.34

6:08/M

Jr

 

128

102

1692

Claire Hill Naperville (North)

18:25.72

6:08/M

Fr

 

129

(< 5)

1819

Greta Carlberg Plainfield (South)

18:26.09

6:09/M

Jr

 

130

(< 5)

1821

Agok Ayuen Rock Island (H.S.)

18:26.57

6:09/M

Sr

 

131

103

1628

Shea Kirby Lincolnshire (Stevenson)

18:27.32

6:09/M

So

 

132

104

1544

Brooke Drabek Fox Lake (Grant)

18:29.53

6:10/M

Jr

 

133

(< 5)

1810

Rachel Huwe Machesney Park (Harlem)

18:29.58

6:10/M

Sr

 

134

105

1492

Samantha Samaryczew Barrington

18:29.98

6:10/M

Jr

 

135

106

1535

Sarah May Elmhurst (York)

18:30.93

6:10/M

Fr

 

136

107

1537

Emily Siegenthaler Elmhurst (York)

18:31.06

6:10/M

So

 

137

108

1637

Isabel Anderson Lisle (Benet Academy)

18:31.11

6:10/M

Fr

 

138

109

1731

Kayla Wooten Oswego (H.S.)

18:31.54

6:10/M

Sr

 

139

110

1750

Olivia Holmes Park Ridge (Maine South)

18:32.18

6:11/M

Jr

 

140

111

1703

Kelly Robbins New Lenox (Lincoln-Way Central

18:33.24

6:11/M

Fr

 

141

(< 5)

1802

Abby Casey Frankfort (Lincoln-Way North)

18:33.59

6:11/M

Sr

 

142

112

1735

Rebecca Duran Palatine (H.S.)

18:34.59

6:11/M

Sr

 

143

113

1508

Michaela Hackbarth Downers Grove (South)

18:34.62

6:11/M

Sr

 

144

114

1650

Jorie Beaumont Lockport (Twp.)

18:35.77

6:12/M

Jr

 

145

(< 5)

1803

Carly Marchal Frankfort (Lincoln-Way North)

18:36.05

6:12/M

Sr

 

146

115

1710

Maddie Collins O'Fallon (H.S.)

18:36.50

6:12/M

So

 

147

116

1485

Eve Hoeltgen Barrington

18:36.69

6:12/M

Fr

 

148

117

1721

Megan Berg Oswego (H.S.)

18:37.00

6:12/M

So

 

149

(< 5)

1799

Emma Moravec Downers Grove (North)

18:37.29

6:12/M

Jr

 

150

(< 5)

1807

Kiersten Perry Joliet (West)

18:38.60

6:13/M

Sr

 

151

118

1493

Alexa Andrews Batavia

18:38.66

6:13/M

Fr

 

152

119

1657

Emily Stoklosa Lockport (Twp.)

18:39.07

6:13/M

Sr

 

153

120

1679

Sofia Medina Naperville (Neuqua Valley)

18:39.36

6:13/M

Fr

 

154

121

1647

Rachel Strons Lisle (Benet Academy)

18:39.39

6:13/M

Jr

 

155

122

1706

Gretchen Zirgaitis New Lenox (Lincoln-Way Central

18:40.01

6:13/M

So

 

156

123

1571

Sophia McDonnell Geneva

18:40.49

6:13/M

Fr

 

157

124

1627

Gabriela Jagielo Lincolnshire (Stevenson)

18:41.00

6:14/M

So

 

158

125

1712

Danna Jenkins O'Fallon (H.S.)

18:42.38

6:14/M

Jr

 

159

126

1725

Maddy Kammerer Oswego (H.S.)

18:43.13

6:14/M

Sr

 

160

127

1475

Kyla Ohst Aurora (Metea Valley)

18:43.23

6:14/M

Sr

 

161

128

1519

Colleen Corkery Edwardsville (H.S.)

18:43.44

6:14/M

Sr

 

162

129

1555

Erin Couwenhoven Frankfort (Lincoln-Way East)

18:44.09

6:15/M

Sr

 

163

130

1546

Samantha Kaye Fox Lake (Grant)

18:45.16

6:15/M

So

 

164

131

1525

Rachel Schoenecker Edwardsville (H.S.)

18:46.18

6:15/M

Sr

 

165

132

1506

Jill Boyle Downers Grove (South)

18:46.74

6:15/M

Sr

 

166

133

1531

Erin Davies Elmhurst (York)

18:47.06

6:16/M

So

 

167

134

1479

Brittney Sidwell Aurora (Metea Valley)

18:47.33

6:16/M

Jr

 

168

135

1756

Julia Sirvinskas Park Ridge (Maine South)

18:47.87

6:16/M

Sr

 

169

136

1681

Julia Pena Naperville (Neuqua Valley)

18:48.40

6:16/M

Sr

 

170

137

1743

Lauryn Simons Palatine (H.S.)

18:48.56

6:16/M

So

 

171

138

1715

Hannah Nabb O'Fallon (H.S.)

18:48.68

6:16/M

Sr

 

172

139

1481

Arushi Agarwal Barrington

18:49.99

6:16/M

Sr

 

173

140

1611

Megan Ng LaGrange (Lyons)

18:50.45

6:17/M

Jr

 

174

141

1674

Lauren Giurini Naperville (Neuqua Valley)

18:50.48

6:17/M

Sr

 

175

142

1664

Emily Ellis Minooka

18:51.14

6:17/M

So

 

176

143

1659

Kate Wojcikiewicz Lockport (Twp.)

18:51.25

6:17/M

Fr

 

177

(< 5)

1822

Dulce Perez Rock Island (H.S.)

18:51.49

6:17/M

Fr

 

178

(< 5)

1815

Paige Arseneau Pekin

18:53.79

6:18/M

Fr

 

179

144

1530

Julie Biggins Elmhurst (York)

18:54.66

6:18/M

Jr

 

180

145

1758

Emily Christensen Wheaton (W. Warrenville South)

18:54.69

6:18/M

Jr

 

181

146

1514

Gillian Thomas Downers Grove (South)

18:55.78

6:18/M

So

 

182

147

1527

Melissa Spencer Edwardsville (H.S.)

18:56.19

6:19/M

So

 

183

148

1623

Courtney Schmidt Lake Forest (H.S.)

18:56.82

6:19/M

Fr

 

184

149

1557

Katie Dejulius Frankfort (Lincoln-Way East)

18:56.91

6:19/M

So

 

185

150

1625

Lauren Appell Lincolnshire (Stevenson)

18:57.51

6:19/M

So

 

186

151

1551

Roxanne Temple Fox Lake (Grant)

18:58.05

6:19/M

So

 

187

152

1521

Julianna Determan Edwardsville (H.S.)

18:59.09

6:20/M

Jr

 

188

153

1665

Katelyn Gall Minooka

18:59.83

6:20/M

Fr

 

189

154

1574

Mary Grace Neville Geneva

19:01.76

6:20/M

Jr

 

190

155

1520

Kiara Delgado Edwardsville (H.S.)

19:02.21

6:21/M

Fr

 

191

156

1528

Victoria Vegher Edwardsville (H.S.)

19:02.30

6:21/M

Jr

 

192

157

1736

Jaclyn Frank Palatine (H.S.)

19:03.20

6:21/M

So

 

193

158

1511

Emily Qualizza Downers Grove (South)

19:03.33

6:21/M

Sr

 

194

159

1573

Emma McSpadden Geneva

19:05.24

6:22/M

Sr

 

195

160

1540

Jessica Zellinger Elmhurst (York)

19:09.92

6:23/M

Sr

 

196

161

1631

Kendall Roberts Lincolnshire (Stevenson)

19:11.33

6:24/M

Fr

 

197

162

1595

Bella Pisani Hinsdale (Central)

19:14.54

6:25/M

Fr

 

198

163

1713

Anna Langevin O'Fallon (H.S.)

19:16.25

6:25/M

Sr

 

199

164

1564

Alyssa Vogt Frankfort (Lincoln-Way East)

19:17.78

6:26/M

Sr

 

200

165

1700

Emily Furtek New Lenox (Lincoln-Way Central

19:20.30

6:27/M

Jr

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

 

201

166

1477

Talia Saleh Aurora (Metea Valley)

19:21.34

6:27/M

Jr

 

202

167

1599

Taylor Waldron Hinsdale (Central)

19:21.74

6:27/M

Fr

 

203

168

1608

Diana Kafkes LaGrange (Lyons)

19:22.73

6:27/M

Sr

 

204

169

1484

Caitlin Feely Barrington

19:26.70

6:29/M

So

 

205

170

1529

Bridget Berger Elmhurst (York)

19:28.13

6:29/M

Jr

 

206

171

1624

Kelsey Schmidt Lake Forest (H.S.)

19:32.20

6:31/M

Sr

 

207

172

1553

Lindsey Ball Frankfort (Lincoln-Way East)

19:42.64

6:34/M

So

 

208

173

1705

Samantha Waters New Lenox (Lincoln-Way Central

19:45.58

6:35/M

Fr

 

209

174

1719

Samantha Tidwell O'Fallon (H.S.)

19:46.81

6:35/M

Sr

 

210

175

1697

Dana Boucher New Lenox (Lincoln-Way Central

19:58.57

6:39/M

So

 

211

176

1744

Sabina Yosif Palatine (H.S.)

20:03.93

6:41/M

Sr

 

212

177

1622

Callie Schmidt Lake Forest (H.S.)

20:11.56

6:44/M

Sr

 

213

178

1642

Jessica Jugovich Lisle (Benet Academy)

20:18.97

6:46/M

Fr

 

214

179

1554

Sabrina Bisaga Frankfort (Lincoln-Way East)

20:20.27

6:47/M

Jr

 

215

180

1641

Mary Kate Healy Lisle (Benet Academy)

20:41.20

6:54/M

Jr

 

216

181

1562

Rachel Troeger Frankfort (Lincoln-Way East)

21:13.58

7:04/M

Jr

 

217

182

1740

Kelly O'Brien Palatine (H.S.)

21:59.95

7:20/M

Sr