IHSA State Cross Country Championships

Overall Results

November 07, 2015


River City Race Management www.raceresultsplus.com

Girls 3A

  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Judy Pendergast Naperville (North) 1693 F 1 5:06.00 1 2:40.78 1 2:38.24 3 5:28.77 15:53.79
2 Lindsey Payne Glen Ellyn (Glenbard West) 1585 F 5 5:18.70 2 2:47.82 2 2:43.28 1 5:25.89 16:15.69
3 Brooke Wilson Mt. Prospect (Prospect) 1811 F 4 5:18.54 3 2:48.41 3 2:45.70 12 5:40.63 16:33.28
4 Ashley Tutt Minooka 1670 F 7 5:22.62 5 2:51.89 4 2:45.87 4 5:35.26 16:35.64
5 Jocelyn Long Barrington 1487 F 9 5:22.88 6 2:52.17 5 2:49.21 5 5:38.72 16:42.98
6 Reilly Revord Hinsdale (Central) 1596 F 18 5:27.01 13 2:53.70 25 2:54.22 2 5:28.45 16:43.38
7 Mckenzie Altmayer Geneva 1565 F 6 5:22.52 7 2:52.34 7 2:50.26 10 5:40.16 16:45.28
8 Audrey Ernst St. Charles (North) 1825 F 3 5:18.12 23 2:55.00 15 2:52.32 16 5:43.25 16:48.69
9 Caitlin Shepard Lake Zurich 1808 F 2 5:17.82 9 2:52.73 11 2:51.70 24 5:50.19 16:52.44
10 Isabelle Sparreo Lincolnshire (Stevenson) 1632 F 8 5:22.83 28 2:56.54 23 2:53.32 9 5:40.11 16:52.80
11 Emma Milburn Lake Forest (H.S.) 1620 F 24 5:28.40 10 2:53.18 16 2:52.35 6 5:39.05 16:52.98
12 Rachael Lau Plainfield (North) 1816 F 20 5:27.34 20 2:54.75 10 2:51.30 8 5:40.01 16:53.40
13 Emma Stephens Batavia 1502 F 13 5:25.62 11 2:53.55 21 2:52.72 14 5:42.06 16:53.95
14 Madison Romig Fox Lake (Grant) 1549 F 21 5:27.66 17 2:54.10 22 2:53.18 7 5:39.11 16:54.05
15 Sara Atkins Wheaton (W. Warrenville South) 1757 F 17 5:26.90 24 2:55.00 20 2:52.70 13 5:40.64 16:55.24
16 Madison Marasco Schaumburg (H.S.) 1823 F 12 5:25.60 19 2:54.57 18 2:52.52 19 5:44.23 16:56.92
17 Annie Zaher Hinsdale (Central) 1600 F 36 5:33.38 14 2:53.75 8 2:50.30 11 5:40.27 16:57.70
18 Sarah Barcelona LaGrange (Lyons) 1602 F 19 5:27.32 12 2:53.70 19 2:52.68 18 5:44.16 16:57.86
19 Emily Shelton Minooka 1669 F 10 5:24.58 21 2:54.78 17 2:52.47 20 5:46.34 16:58.17
20 Mackenzie Callahan Minooka 1661 F 15 5:26.19 57 3:01.97 9 2:50.98 15 5:43.08 17:02.22
21 Sarah Schmitt Naperville (North) 1695 F 51 5:35.59 15 2:53.80 6 2:49.80 17 5:43.50 17:02.69
22 Emma Ehrhardt Geneva 1570 F 29 5:29.90 8 2:52.44 13 2:52.00 22 5:49.03 17:03.37
23 Maggie Scholle Chicago (Lane) 1793 F 31 5:31.05 4 2:50.54 12 2:51.87 26 5:51.41 17:04.87
24 Sam Lechowicz Palatine (H.S.) 1739 F 40 5:33.99 25 2:55.00 26 2:55.46 21 5:48.09 17:12.54
25 Kathryn House Wilmette (Loyola Academy) 1827 F 34 5:32.68 16 2:54.06 32 2:58.00 25 5:50.33 17:15.07
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
26 Isabelle Christiansen Oswego (H.S.) 1723 F 16 5:26.32 29 2:56.93 31 2:57.80 29 5:54.97 17:16.02
27 Caroline Fix Winnetka (New Trier) 1771 F 62 5:36.54 22 2:54.79 24 2:54.19 27 5:51.58 17:17.10
28 Grace McCabe Hinsdale (Central) 1594 F 61 5:36.52 44 2:59.90 27 2:56.47 23 5:49.30 17:22.19
29 Emily Stegmeier Elk Grove Village (E.G.) 1800 F 30 5:30.06 30 2:57.12 34 2:58.30 43 5:58.38 17:23.86
30 Dakota Roman Batavia 1501 F 25 5:28.56 36 2:58.95 41 2:59.47 38 5:58.06 17:25.04
31 Brett Chody Lake Forest (H.S.) 1614 F 27 5:29.24 34 2:58.90 33 2:58.26 48 6:00.04 17:26.44
32 Melissa Manetsch Libertyville 1809 F 28 5:29.50 40 2:59.42 30 2:57.62 56 6:01.67 17:28.21
33 Brooke Witzel O'Fallon (H.S.) 1720 F 26 5:29.18 54 3:01.37 42 2:59.67 40 5:58.10 17:28.32
34 Jessica Philipp Lincolnshire (Stevenson) 1630 F 45 5:34.93 46 3:00.53 29 2:57.37 31 5:55.75 17:28.58
35 Morgan Bollinger Lockport (Twp.) 1652 F 32 5:31.71 38 2:59.18 55 3:01.25 39 5:58.08 17:30.22
36 Nicki Cast Aurora (Metea Valley) 1471 F 11 5:25.55 31 2:57.27 36 2:58.51 93 6:09.76 17:31.09
37 Grace Rogers Glen Ellyn (Glenbard West) 1586 F 33 5:32.36 42 2:59.79 40 2:59.39 57 6:01.82 17:33.36
38 Elizabeth Hagstrom Elmhurst (York) 1534 F 23 5:28.01 26 2:55.09 28 2:56.65 111 6:13.68 17:33.43
39 Caroline Trukenbrod Winnetka (New Trier) 1779 F 57 5:36.27 52 3:01.30 59 3:01.67 32 5:56.06 17:35.30
40 Kyleigh Spearing Chicago (St. Ignatius College 1797 F 22 5:27.84 37 2:59.17 46 2:59.90 89 6:09.16 17:36.07
41 Caitlin Bruzzini Crystal Lake (South) 1798 F 89 5:42.56 35 2:58.91 37 2:58.55 33 5:56.11 17:36.13
42 Caitlin Horn Naperville (Neuqua Valley) 1676 F 52 5:35.84 51 3:01.27 53 3:01.02 42 5:58.23 17:36.36
43 Katie Stapleton Downers Grove (South) 1512 F 39 5:33.86 45 3:00.35 39 2:59.15 68 6:03.18 17:36.54
44 Corinna Pena Naperville (Neuqua Valley) 1680 F 64 5:37.04 70 3:03.86 52 3:00.95 30 5:55.58 17:37.43
45 Clare McCabe Lisle (Benet Academy) 1645 F 41 5:34.08 61 3:02.52 61 3:01.95 46 5:59.42 17:37.97
46 Mae Tully Lisle (Benet Academy) 1648 F 43 5:34.70 69 3:03.52 69 3:03.33 34 5:56.48 17:38.03
47 Vanessa Flaherty LaGrange (Lyons) 1605 F 66 5:37.58 41 2:59.56 73 3:03.57 36 5:57.52 17:38.23
48 Daphne Kolody Batavia 1498 F 38 5:33.54 53 3:01.35 54 3:01.05 61 6:02.49 17:38.43
49 Lauren Garriques Lake Forest (H.S.) 1618 F 47 5:35.20 55 3:01.65 78 3:03.85 37 5:58.04 17:38.74
50 Emory Griffin Naperville (North) 1690 F 54 5:35.99 43 2:59.89 43 2:59.68 70 6:03.53 17:39.09
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
51 Sydney Davis Hoffman Estates (Conant) 1804 F 37 5:33.40 27 2:55.81 35 2:58.48 104 6:12.90 17:40.59
52 Juliana Stogsdill Plainfield (North) 1818 F 49 5:35.40 64 3:02.65 51 3:00.90 59 6:02.16 17:41.11
53 Kate Shannon Naperville (North) 1696 F 86 5:42.00 63 3:02.54 45 2:59.77 35 5:57.06 17:41.37
54 Marygrace Golden Batavia 1781 F 65 5:37.52 58 3:02.05 58 3:01.62 52 6:00.77 17:41.96
55 Karlee Stortz Lockport (Twp.) 1658 F 53 5:35.86 62 3:02.52 68 3:03.22 55 6:01.43 17:43.03
56 Kelli Schmidt Winnetka (New Trier) 1776 F 78 5:40.84 49 3:01.17 49 3:00.68 54 6:01.26 17:43.95
57 Kathryn Kenwood Glen Ellyn (Glenbard West) 1583 F 73 5:40.09 47 3:00.73 86 3:05.34 44 5:58.44 17:44.60
58 Danielle Osmon Fox Lake (Grant) 1547 F 114 5:47.15 32 2:57.41 47 2:59.99 49 6:00.14 17:44.69
59 Madeline Dingle Park Ridge (Maine South) 1746 F 79 5:41.18 59 3:02.40 62 3:02.17 47 5:59.80 17:45.55
60 Morgan Crouch Minooka 1662 F 46 5:35.03 65 3:02.70 94 3:05.85 62 6:02.70 17:46.28
61 Allison McGrath Wheaton (W. Warrenville South) 1764 F 42 5:34.47 56 3:01.92 38 2:59.02 97 6:11.33 17:46.74
62 Molly Schmidt Winnetka (New Trier) 1777 F 93 5:43.00 50 3:01.19 71 3:03.47 51 6:00.72 17:48.38
63 Oona Jung-Beeman Winnetka (New Trier) 1772 F 75 5:40.70 33 2:57.89 50 3:00.73 92 6:09.54 17:48.86
64 Terri Scarlett Aurora (Metea Valley) 1478 F 77 5:40.78 93 3:07.17 63 3:02.22 45 5:58.93 17:49.10
65 Claire Hamilton Naperville (North) 1691 F 80 5:41.50 67 3:03.03 56 3:01.27 69 6:03.44 17:49.24
66 Vivian Van Eck Minooka 1671 F 100 5:44.47 60 3:02.40 48 3:00.20 66 6:03.03 17:50.10
67 Katie Condon Lake Forest (H.S.) 1617 F 48 5:35.40 66 3:03.01 65 3:02.65 88 6:09.10 17:50.16
68 Katie Hohe Glen Ellyn (Glenbard West) 1580 F 68 5:38.24 68 3:03.10 83 3:04.88 74 6:04.48 17:50.70
69 Olivia Niziolek Park Ridge (Maine South) 1754 F 50 5:35.44 71 3:03.88 145 3:11.45 60 6:02.16 17:52.93
70 Alana Austin Naperville (Central) 1812 F 35 5:33.27 75 3:04.69 64 3:02.55 112 6:13.89 17:54.40
71 Grace Fagan Winnetka (New Trier) 1769 F 56 5:36.06 39 2:59.35 81 3:04.51 115 6:15.01 17:54.93
72 Mary Erdman Wheaton (W. Warrenville South) 1759 F 101 5:44.73 76 3:04.72 57 3:01.29 77 6:04.69 17:55.43
73 Emily Henkel LaGrange (Lyons) 1606 F 76 5:40.71 74 3:04.63 89 3:05.51 76 6:04.66 17:55.51
74 Maddie Blaauw Joliet (West) 1806 F 71 5:39.09 107 3:08.33 72 3:03.50 79 6:05.18 17:56.10
75 Kayla Glowacki Naperville (North) 1689 F 105 5:45.25 73 3:04.36 79 3:03.85 63 6:02.91 17:56.37
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
76 Eva Cardy Fox Lake (Grant) 1543 F 163 5:54.24 105 3:08.26 44 2:59.69 28 5:54.80 17:56.99
77 Emma Dzwierzynski Evanston (Twp.) 1801 F 138 5:49.90 94 3:07.17 66 3:02.91 41 5:58.21 17:58.19
78 Lauren Conroy Barrington 1482 F 67 5:38.03 48 3:01.16 74 3:03.59 119 6:15.75 17:58.53
79 Madison Kaufmann St. Charles (North) 1826 F 87 5:42.00 111 3:08.55 87 3:05.38 72 6:03.61 17:59.54
80 Leana Goldman Aurora (Metea Valley) 1472 F 74 5:40.59 102 3:07.96 75 3:03.63 87 6:08.85 18:01.03
81 Mackie Stevens Hinsdale (Central) 1597 F 117 5:47.41 109 3:08.40 76 3:03.65 58 6:02.02 18:01.48
82 Nicole Camburn Skokie (Niles West) 1824 F 85 5:41.99 90 3:07.05 91 3:05.64 82 6:07.00 18:01.68
83 Hannah Dutler LaGrange (Lyons) 1604 F 106 5:45.67 104 3:08.18 85 3:05.29 67 6:03.08 18:02.22
84 Anna Malay Batavia 1499 F 82 5:41.87 80 3:05.40 77 3:03.83 99 6:11.51 18:02.61
85 Emily Belanger Geneva 1566 F 81 5:41.71 108 3:08.39 90 3:05.51 84 6:07.69 18:03.30
86 Maia Haworth Batavia 1497 F 91 5:42.77 81 3:05.50 67 3:03.11 103 6:12.55 18:03.93
87 Kalina Gardiner Park Ridge (Maine South) 1748 F 63 5:37.02 83 3:06.27 110 3:07.54 105 6:13.12 18:03.95
88 Amanda Desitter Lisle (Benet Academy) 1639 F 55 5:36.00 72 3:04.14 102 3:06.87 127 6:17.71 18:04.72
89 Fiona Casey Chicago (Northside) 1796 F 111 5:46.53 96 3:07.59 114 3:07.76 65 6:02.96 18:04.84
90 Keely Weber Aurora (Metea Valley) 1480 F 135 5:49.11 123 3:09.42 95 3:05.88 53 6:01.23 18:05.64
91 Becky Versaskas Downers Grove (South) 1515 F 84 5:41.95 87 3:06.78 104 3:07.19 94 6:09.91 18:05.83
92 Mahal Schroeder Oak Park (O.P.-River Forest) 1813 F 60 5:36.51 99 3:07.72 115 3:07.99 113 6:14.10 18:06.32
93 Natalie Jaramillo LaGrange (Lyons) 1607 F 171 5:54.88 78 3:04.92 70 3:03.40 73 6:03.66 18:06.86
94 Casey Bomrad Park Ridge (Maine South) 1745 F 143 5:51.35 120 3:09.14 101 3:06.79 50 6:00.63 18:07.91
95 Taryn Christy Geneva 1568 F 83 5:41.94 110 3:08.43 92 3:05.64 102 6:12.44 18:08.45
96 Sophie Hoeltgen Barrington 1486 F 108 5:46.38 86 3:06.60 117 3:08.39 83 6:07.43 18:08.80
97 Ashley Canner Chicago (Mother McAuley) 1795 F 69 5:38.70 128 3:09.89 103 3:06.99 108 6:13.42 18:09.00
98 Maddie Miller Edwardsville (H.S.) 1524 F 173 5:55.10 89 3:07.00 82 3:04.54 64 6:02.93 18:09.57
99 Natalie Sparreo Lincolnshire (Stevenson) 1633 F 115 5:47.22 98 3:07.69 80 3:04.10 98 6:11.43 18:10.44
100 Madison Smith New Lenox (Lincoln-Way Central 1704 F 123 5:47.95 112 3:08.66 125 3:09.27 75 6:04.62 18:10.50
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
101 Keara Ginell Naperville (Neuqua Valley) 1673 F 95 5:43.52 84 3:06.27 97 3:06.51 117 6:15.52 18:11.82
102 Aubrey Friedrich Lockport (Twp.) 1654 F 104 5:45.18 134 3:10.15 107 3:07.28 90 6:09.25 18:11.86
103 Janie Nabholz Glen Ellyn (Glenbard West) 1584 F 102 5:44.82 101 3:07.87 116 3:08.29 100 6:12.01 18:12.99
104 Kendall Laveen Wheaton (W. Warrenville South) 1763 F 148 5:52.21 118 3:09.08 119 3:08.66 71 6:03.54 18:13.49
105 Caroline Johnson Naperville (Neuqua Valley) 1677 F             217 18:14.36 18:14.36
106 Jenna Couwenhoven Frankfort (Lincoln-Way East) 1556 F 92 5:43.00 85 3:06.38 128 3:09.66 123 6:16.13 18:15.17
107 Rachael Temple Fox Lake (Grant) 1550 F 144 5:51.88 88 3:07.00 93 3:05.82 95 6:10.67 18:15.37
108 Caitlyn Clinton O'Fallon (H.S.) 1709 F 118 5:47.46 127 3:09.81 111 3:07.59 96 6:10.94 18:15.80
109 Alexis Grigg Plainfield (South) 1820 F 96 5:43.60 161 3:13.77 159 3:12.64 81 6:06.07 18:16.08
110 Allyson McLaughlin Oswego (H.S.) 1728 F 156 5:53.15 133 3:10.13 118 3:08.65 78 6:05.02 18:16.95
111 Ashley Bryja Chicago (Mother McAuley) 1794 F 70 5:38.77 142 3:11.00 133 3:10.33 124 6:16.88 18:16.98
112 Kathleen Glockner Park Ridge (Maine South) 1749 F 88 5:42.07 91 3:07.06 106 3:07.23 136 6:20.92 18:17.28
113 Emma Schroer Wheaton (W. Warrenville South) 1767 F 98 5:44.08 79 3:05.29 135 3:10.40 130 6:18.13 18:17.90
114 Grace Pagone Oswego (H.S.) 1729 F 134 5:49.01 115 3:08.87 109 3:07.43 107 6:13.29 18:18.60
115 Claire Kenwood Glen Ellyn (Glenbard West) 1582 F 167 5:54.70 131 3:09.94 100 3:06.67 85 6:07.79 18:19.10
116 Megan Patton Plainfield (North) 1817 F 120 5:47.56 121 3:09.15 99 3:06.59 121 6:15.83 18:19.13
117 Laurel Moneysmith Wheaton (W. Warrenville South) 1765 F 159 5:53.47 119 3:09.08 105 3:07.22 91 6:09.47 18:19.24
118 Melissa Weidner Downers Grove (South) 1516 F 174 5:55.16 97 3:07.62 84 3:05.25 101 6:12.01 18:20.04
119 Savannah Noethlich Winnetka (New Trier) 1773 F 58 5:36.28 77 3:04.74 112 3:07.67 185 6:31.59 18:20.28
120 Anna Buckstaff Palatine (H.S.) 1734 F 130 5:48.62 114 3:08.81 127 3:09.46 109 6:13.60 18:20.49
121 Ava Weyrich Oswego (H.S.) 1730 F 133 5:48.99 113 3:08.70 88 3:05.45 126 6:17.64 18:20.78
122 Abigail Shaver Glen Ellyn (Glenbard West) 1587 F 160 5:53.64 138 3:10.61 144 3:11.33 80 6:05.75 18:21.33
123 Jenna Diers New Lenox (Lincoln-Way Central 1699 F 44 5:34.89 124 3:09.45 168 3:13.21 157 6:24.93 18:22.48
124 Meagan Biddle Hoffman Estates (H.S.) 1805 F 132 5:48.84 103 3:08.09 146 3:11.45 116 6:15.25 18:23.63
125 Molly Caveney Hinsdale (Central) 1590 F 139 5:50.32 122 3:09.27 108 3:07.36 129 6:17.84 18:24.79
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
126 Alicia Ary Lockport (Twp.) 1649 F 110 5:46.51 125 3:09.51 121 3:08.71 135 6:20.39 18:25.12
127 Kelli Callahan Palos Heights (Shepard) 1814 F 141 5:50.58 147 3:12.10 124 3:09.01 110 6:13.65 18:25.34
128 Claire Hill Naperville (North) 1692 F 109 5:46.46 139 3:10.71 96 3:06.50 142 6:22.05 18:25.72
129 Greta Carlberg Plainfield (South) 1819 F 99 5:44.14 174 3:16.09 161 3:12.72 106 6:13.14 18:26.09
130 Agok Ayuen Rock Island (H.S.) 1821 F 97 5:43.91 92 3:07.09 113 3:07.72 172 6:27.85 18:26.57
131 Shea Kirby Lincolnshire (Stevenson) 1628 F 146 5:52.16 95 3:07.36 98 3:06.55 138 6:21.25 18:27.32
132 Brooke Drabek Fox Lake (Grant) 1544 F 180 5:56.36 150 3:12.64 150 3:11.93 86 6:08.60 18:29.53
133 Rachel Huwe Machesney Park (Harlem) 1810 F 157 5:53.20 82 3:06.15 120 3:08.69 141 6:21.54 18:29.58
134 Samantha Samaryczew Barrington 1492 F 122 5:47.93 117 3:09.02 132 3:10.26 143 6:22.77 18:29.98
135 Sarah May Elmhurst (York) 1535 F 152 5:52.47 149 3:12.39 131 3:10.24 122 6:15.83 18:30.93
136 Emily Siegenthaler Elmhurst (York) 1537 F 145 5:52.02 152 3:12.68 137 3:10.55 120 6:15.81 18:31.06
137 Isabel Anderson Lisle (Benet Academy) 1637 F 103 5:44.92 156 3:12.94 122 3:08.86 154 6:24.39 18:31.11
138 Kayla Wooten Oswego (H.S.) 1731 F 94 5:43.07 106 3:08.31 169 3:14.00 163 6:26.16 18:31.54
139 Olivia Holmes Park Ridge (Maine South) 1750 F 166 5:54.68 130 3:09.92 151 3:11.94 118 6:15.64 18:32.18
140 Kelly Robbins New Lenox (Lincoln-Way Central 1703 F 112 5:46.64 132 3:10.13 143 3:11.20 158 6:25.27 18:33.24
141 Abby Casey Frankfort (Lincoln-Way North) 1802 F 162 5:54.20 167 3:14.29 134 3:10.36 114 6:14.74 18:33.59
142 Rebecca Duran Palatine (H.S.) 1735 F 149 5:52.38 141 3:10.78 129 3:09.90 140 6:21.53 18:34.59
143 Michaela Hackbarth Downers Grove (South) 1508 F 90 5:42.67 157 3:13.26 157 3:12.51 164 6:26.18 18:34.62
144 Jorie Beaumont Lockport (Twp.) 1650 F 128 5:48.50 154 3:12.74 142 3:11.10 148 6:23.43 18:35.77
145 Carly Marchal Frankfort (Lincoln-Way North) 1803 F 113 5:46.72 179 3:16.32 177 3:15.25 128 6:17.76 18:36.05
146 Maddie Collins O'Fallon (H.S.) 1710 F 154 5:53.04 137 3:10.54 130 3:10.14 144 6:22.78 18:36.50
147 Eve Hoeltgen Barrington 1485 F 137 5:49.48 159 3:13.51 162 3:12.75 137 6:20.95 18:36.69
148 Megan Berg Oswego (H.S.) 1721 F 164 5:54.31 144 3:11.30 140 3:11.07 134 6:20.32 18:37.00
149 Emma Moravec Downers Grove (North) 1799 F 127 5:48.25 146 3:11.78 141 3:11.08 165 6:26.18 18:37.29
150 Kiersten Perry Joliet (West) 1807 F 107 5:46.32 165 3:14.17 147 3:11.51 167 6:26.60 18:38.60
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
151 Alexa Andrews Batavia 1493 F 165 5:54.47 155 3:12.82 154 3:12.10 132 6:19.27 18:38.66
152 Emily Stoklosa Lockport (Twp.) 1657 F 140 5:50.58 160 3:13.76 148 3:11.55 147 6:23.18 18:39.07
153 Sofia Medina Naperville (Neuqua Valley) 1679 F 59 5:36.31 100 3:07.75 60 3:01.77 207 6:53.53 18:39.36
154 Rachel Strons Lisle (Benet Academy) 1647 F 121 5:47.85 168 3:14.63 164 3:12.83 151 6:24.08 18:39.39
155 Gretchen Zirgaitis New Lenox (Lincoln-Way Central 1706 F 125 5:48.18 140 3:10.74 163 3:12.76 174 6:28.33 18:40.01
156 Sophia McDonnell Geneva 1571 F 72 5:39.97 135 3:10.25 123 3:09.00 199 6:41.27 18:40.49
157 Gabriela Jagielo Lincolnshire (Stevenson) 1627 F 124 5:48.07 163 3:14.04 167 3:13.15 160 6:25.74 18:41.00
158 Danna Jenkins O'Fallon (H.S.) 1712 F 131 5:48.80 164 3:14.13 149 3:11.59 173 6:27.86 18:42.38
159 Maddy Kammerer Oswego (H.S.) 1725 F 170 5:54.83 136 3:10.40 136 3:10.48 171 6:27.42 18:43.13
160 Kyla Ohst Aurora (Metea Valley) 1475 F 189 5:57.79 169 3:15.47 165 3:12.86 125 6:17.11 18:43.23
161 Colleen Corkery Edwardsville (H.S.) 1519 F 161 5:53.91 129 3:09.90 179 3:15.60 150 6:24.03 18:43.44
162 Erin Couwenhoven Frankfort (Lincoln-Way East) 1555 F 129 5:48.58 177 3:16.24 171 3:14.65 155 6:24.62 18:44.09
163 Samantha Kaye Fox Lake (Grant) 1546 F 155 5:53.13 116 3:08.90 126 3:09.39 187 6:33.74 18:45.16
164 Rachel Schoenecker Edwardsville (H.S.) 1525 F 116 5:47.28 186 3:17.07 197 3:18.76 146 6:23.07 18:46.18
165 Jill Boyle Downers Grove (South) 1506 F 126 5:48.23 171 3:15.71 153 3:12.02 181 6:30.78 18:46.74
166 Erin Davies Elmhurst (York) 1531 F 151 5:52.38 153 3:12.72 156 3:12.33 180 6:29.63 18:47.06
167 Brittney Sidwell Aurora (Metea Valley) 1479 F 194 5:58.71 170 3:15.58 166 3:13.06 133 6:19.98 18:47.33
168 Julia Sirvinskas Park Ridge (Maine South) 1756 F 142 5:51.33 151 3:12.67 160 3:12.71 184 6:31.16 18:47.87
169 Julia Pena Naperville (Neuqua Valley) 1681 F 177 5:55.63 126 3:09.68 152 3:11.99 183 6:31.10 18:48.40
170 Lauryn Simons Palatine (H.S.) 1743 F 183 5:56.96 148 3:12.37 139 3:10.90 175 6:28.33 18:48.56
171 Hannah Nabb O'Fallon (H.S.) 1715 F 172 5:54.93 193 3:18.32 138 3:10.72 156 6:24.71 18:48.68
172 Arushi Agarwal Barrington 1481 F 188 5:57.62 145 3:11.59 172 3:14.85 161 6:25.93 18:49.99
173 Megan Ng LaGrange (Lyons) 1611 F 175 5:55.28 166 3:14.20 155 3:12.31 176 6:28.66 18:50.45
174 Lauren Giurini Naperville (Neuqua Valley) 1674 F 169 5:54.71 187 3:17.12 158 3:12.56 162 6:26.09 18:50.48
175 Emily Ellis Minooka 1664 F 168 5:54.71 180 3:16.34 170 3:14.51 159 6:25.58 18:51.14
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
176 Kate Wojcikiewicz Lockport (Twp.) 1659 F 119 5:47.53 182 3:16.64 181 3:16.23 182 6:30.85 18:51.25
177 Dulce Perez Rock Island (H.S.) 1822 F 182 5:56.63 175 3:16.09 174 3:14.92 149 6:23.85 18:51.49
178 Paige Arseneau Pekin 1815 F 179 5:56.29 162 3:13.85 182 3:16.45 170 6:27.20 18:53.79
179 Julie Biggins Elmhurst (York) 1530 F 147 5:52.17 158 3:13.33 178 3:15.28 188 6:33.88 18:54.66
180 Emily Christensen Wheaton (W. Warrenville South) 1758 F 150 5:52.38 143 3:11.29 183 3:16.50 191 6:34.52 18:54.69
181 Gillian Thomas Downers Grove (South) 1514 F 185 5:57.14 183 3:16.67 176 3:15.23 168 6:26.74 18:55.78
182 Melissa Spencer Edwardsville (H.S.) 1527 F 203 6:01.61 178 3:16.24 185 3:17.00 139 6:21.34 18:56.19
183 Courtney Schmidt Lake Forest (H.S.) 1623 F 158 5:53.33 181 3:16.38 192 3:17.84 178 6:29.27 18:56.82
184 Katie Dejulius Frankfort (Lincoln-Way East) 1557 F 195 5:58.93 201 3:20.37 199 3:19.17 131 6:18.44 18:56.91
185 Lauren Appell Lincolnshire (Stevenson) 1625 F 190 5:58.03 190 3:17.41 173 3:14.89 169 6:27.18 18:57.51
186 Roxanne Temple Fox Lake (Grant) 1551 F 186 5:57.58 194 3:18.42 201 3:19.21 145 6:22.84 18:58.05
187 Julianna Determan Edwardsville (H.S.) 1521 F 197 5:59.66 192 3:17.92 187 3:17.24 153 6:24.27 18:59.09
188 Katelyn Gall Minooka 1665 F 191 5:58.25 198 3:19.83 191 3:17.62 152 6:24.13 18:59.83
189 Mary Grace Neville Geneva 1574 F 136 5:49.22 172 3:15.82 189 3:17.41 196 6:39.31 19:01.76
190 Kiara Delgado Edwardsville (H.S.) 1520 F 201 6:00.69 191 3:17.50 190 3:17.57 166 6:26.45 19:02.21
191 Victoria Vegher Edwardsville (H.S.) 1528 F 200 6:00.17 184 3:16.74 180 3:16.12 179 6:29.27 19:02.30
192 Jaclyn Frank Palatine (H.S.) 1736 F 193 5:58.52 173 3:15.86 202 3:20.14 177 6:28.68 19:03.20
193 Emily Qualizza Downers Grove (South) 1511 F 192 5:58.35 185 3:16.83 175 3:15.19 186 6:32.96 19:03.33
194 Emma McSpadden Geneva 1573 F 153 5:52.88 176 3:16.13 194 3:18.31 195 6:37.92 19:05.24
195 Jessica Zellinger Elmhurst (York) 1540 F 181 5:56.61 197 3:19.57 186 3:17.19 192 6:36.55 19:09.92
196 Kendall Roberts Lincolnshire (Stevenson) 1631 F 196 5:59.09 189 3:17.29 188 3:17.33 193 6:37.62 19:11.33
197 Bella Pisani Hinsdale (Central) 1595 F 204 6:01.74 200 3:20.11 196 3:18.66 190 6:34.03 19:14.54
198 Anna Langevin O'Fallon (H.S.) 1713 F 184 5:57.07 202 3:20.57 200 3:19.20 197 6:39.41 19:16.25
199 Alyssa Vogt Frankfort (Lincoln-Way East) 1564 F 202 6:00.83 205 3:22.69 203 3:20.35 189 6:33.91 19:17.78
200 Emily Furtek New Lenox (Lincoln-Way Central 1700 F 198 5:59.77 196 3:19.09 184 3:16.92 201 6:44.52 19:20.30
  ------- 1 Mile ------- ------- 1 1/2 Mile ------- ------- 2 Mile ------- ------- 3 Mile ------- Total
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
201 Talia Saleh Aurora (Metea Valley) 1477 F 187 5:57.61 188 3:17.13 193 3:18.10 204 6:48.50 19:21.34
202 Taylor Waldron Hinsdale (Central) 1599 F 206 6:01.90 199 3:20.09 195 3:18.43 200 6:41.32 19:21.74
203 Diana Kafkes LaGrange (Lyons) 1608 F 178 5:55.89 195 3:19.05 198 3:18.80 205 6:48.99 19:22.73
204 Caitlin Feely Barrington 1484 F 211 6:05.23 206 3:22.93 204 3:20.84 194 6:37.70 19:26.70
205 Bridget Berger Elmhurst (York) 1529 F 176 5:55.58 204 3:22.54 209 3:24.77 202 6:45.24 19:28.13
206 Kelsey Schmidt Lake Forest (H.S.) 1624 F 213 6:06.82 207 3:23.97 205 3:21.93 198 6:39.48 19:32.20
207 Lindsey Ball Frankfort (Lincoln-Way East) 1553 F 212 6:05.91 208 3:25.98 207 3:23.26 203 6:47.49 19:42.64
208 Samantha Waters New Lenox (Lincoln-Way Central 1705 F 205 6:01.75 211 3:27.83 206 3:22.98 206 6:53.02 19:45.58
209 Samantha Tidwell O'Fallon (H.S.) 1719 F 199 5:59.88 203 3:22.30 208 3:23.77 210 7:00.86 19:46.81
210 Dana Boucher New Lenox (Lincoln-Way Central 1697 F 208 6:04.15 209 3:27.48 212 3:29.66 208 6:57.28 19:58.57
211 Sabina Yosif Palatine (H.S.) 1744 F 214 6:09.20 213 3:30.15 211 3:27.20 209 6:57.38 20:03.93
212 Callie Schmidt Lake Forest (H.S.) 1622 F 210 6:05.22 210 3:27.55 210 3:24.94 213 7:13.85 20:11.56
213 Jessica Jugovich Lisle (Benet Academy) 1642 F 209 6:05.15 212 3:29.86 213 3:30.14 212 7:13.82 20:18.97
214 Sabrina Bisaga Frankfort (Lincoln-Way East) 1554 F 215 6:15.36 214 3:30.60 214 3:30.20 211 7:04.11 20:20.27
215 Mary Kate Healy Lisle (Benet Academy) 1641 F 207 6:02.77 215 3:33.72 215 3:34.75 215 7:29.96 20:41.20
216 Rachel Troeger Frankfort (Lincoln-Way East) 1562 F 216 6:30.01 216 3:39.68 216 3:38.89 214 7:25.00 21:13.58
217 Kelly O'Brien Palatine (H.S.) 1740 F 14 5:25.81 18 2:54.49 14 2:52.21 216 10:47.44 21:59.95